شناسه : 29668
س, 05/11/1401 - 15:14
نویسنده : بسیج حقوق دانان
عکس

راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ نسل جدید، پاسخ قاطع ایران به قطعنامه اخیر امریکا

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به قطعنامه اخیر آمریکا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:راه‌اندازی صدها سانتریفوژ نسل جدید، پاسخ قاطع ایران به قطعنامه اخیر امریکا به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

به گزارش روابط عمومي سازمان بسيج حقوق دانان؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات درباره لغو تحریم ها اظهار کرد: در حالی که در هفته های اخیر برای مرحله جدید مذاکرات آماده می شدیم، به یکباره طرف آمریکایی در یک اقدام غیر منطقی با هدف امتیاز گرفتن در میز مذاکره، طرح قطعنامه ای را آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح کرد. 

وی ادامه داد: در این ایام پیام های متعددی با واسطه از سوی آقای بایدن مبنی بر حسن نیت او برای رسیدن توافق دریافت کردیم اما به یک باره شاهده صدور این قطع نامه بودیم!

وزیر امور خارجه اظهار کرد: پاسخ متقابل و قاطع خود را به طرف آمریکایی اعلام کردم. در هفته اخیر نیز هماهنگ کننده اتحادیه اروپا یک ابتکاری را ارائه کرد و متنی را برای کشورهای چهار به علاوه یک ارسال کرد و تمامی طرف ها در پایتخت ها در حال بررسی این متن هستیم و توافق جمع شدن میز مذاکره در وین هستیم، روز گذشته شاهد صدور قطعنامه جدید از سوی آمریکا بودیم. 

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: این اقدامات غیر منطقی و جنون تحریم های بی اثری که بارها آقای بایدن به آن اشاره کردند که تحریم های حداکثری ترامپ شکست خورده است. همچنین هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در ابتدای متنی که ارسال کرده به شکست تحریم های حداکثری ترامپ اشاره کرده است، با این وجود شاهد جنون اعمال تحریم ها هستیم که البته فقط نمایش است و تاثیر ملموسی روی زمین ندارد. 

وی در ادامه گفت: ما در پاسخ به این اقدام آمریکا نسبت به گاز دهی به صد ها سانتریفیوژ نسل جدید از شب گذشته اقدام کردیم. آمریکایی تصور نکنند با این اقدامات خود می توانند در میز مذاکره امتیاز بگیرند، آمریکا باید زیادی خواهی های خود را کنار بگذارد. ما اهل مذاکره و منطق هستیم و برای رسیدن خوب، قدی و پایدار جدی هستیم اما اگر طرف آمریکایی بخواهد به این اقدامات خود ادامه دهد هرگز دست بسته نخواهیم بود‌ 

امیرعدالهیان در خصوص تحول های اخیر عراق گفت: رهبران عراق از شایستگی و درایت لازم برای حل مشکلی که در عراق به وجود آمده، برخوردار هستند. هر گونه درگیری داخلی در عراق خط قرمز مسئولان عراقی است، نقش مهم مرجعیت که همواره نجات بخش در عراق بوده، مهمترین عوامل از برون رفت از مشکل کنونی در داخل عراق است. 

وزیر امور خارجه با اشاره به حکم ناعادلانه حمید نوری در دادگاه سوئد اظهار کرد: در آخرین تماس تلفنی خود به وزیر امور خارجه سوئد تاکید کردم که نباید بر مبنای ادعای گروهک تروریستی فسیل شده به نام منافقین عمل کنید. آن ها ۱۷ هزار تن از شهروندان ایرانی را ترور کردند و آن ها را به شهادت رساندند.

انتهای پیام/

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)