شناسه : 28765
د, 02/19/1401 - 08:12
نویسنده : بسیج حقوق دانان
عکس
1
معاون قوه قضاییه:

فرهنگ استفاده از وکیل تقویت شود

معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه با بیان اینکه علاوه بر قضات نقش وکلا و کارشناسان در فرآیند تحقق عدالت بسیار مهم و حیاتی است، گفت: لازم است فرهنگ استفاده از وکیل و مشاوره حقوقی در جامعه تقویت شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان بسيج حقوق دانان؛حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی در جلسه شورای قضایی استان فارس در شیراز افزود: باید به مردم این اطمینان داده شود که با وجود وکیل راحت تر و مطمئن تر و سریع تر به حق خود خواهند رسید.
وی تصریح کرد تحقق این فرآنید باعث خواهد شد احساس عدالت در جامعه بیش از پیش ایجاد شود. 

اجرای عدالت مهمتر از سخن گفتن از عدالت است
معاون حقوقی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اجرای عدالت مهمتر از سخن گفتن از عدالت است و اگر بتوانیم با تصمیمات قانونی و در عمل به تحقق عدالت کمک کنیم گام مهمی در افزایش سرمایه اجتماعی برداشته ایم.
وی یادآور شد: خدمت به مردم فرصت مغتنمی است که باید از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنیم.
قدرتی ادامه داد: اجرای عدالت نیازمند سه اصل اساسی  قانون کارآمد ، مدیران صالح و ناظران امین و شجاع است و انگیزه الهی مسئولان در خدمت به مردم  و مطالبه گری عمومی شرط اساسی در کارآمدی این سه اصل است.
وی مردم را ناظران اصلی اجرای قوانین و مقررات خواند و افزود: جدّیت مردم در نظارت بر قوانین و مقررات به تحقق بهتر، دقیق تر و سریع ترعدالت  کمک خواهد کرد.

تحقق عدالت با همکاری و همدلی قوا
عضو شورای عالی قضایی کشور کمک به تحقق عدالت را از وظایف همه سازمان ها ، نهاد ها و در نتیجه شکل گیری تعاملات سازمانی ارزیابی و تصریح کرد: در عین حال در قانون اساسی این مسئولیت بر عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است و قوه قضائیه وظیفه دارد با همکاری و همدلی با سایر قوا زمینه تحقق عدالت را فراهم کند.
این مقام قضایی با بیان اینکه قوه قضائیه نقش کم نظیری در جهت احقاق حق و تحقق عدالت دارد با تأکید بر اینکه بسیاری از افراد اجرای عدالت را بر نمی تابند  و این امر یکی از آسیب های اجتماعی ماست گفت: در سالهای گذشته نیز مقام معظم رهبری از قانون گریزی ها انتقاد کردند و تأکید داشتند که باید در همه حال تسلیم قانون باشیم و اگر نقصی در قانون وجود داشته باشد؛ باید از مسیر قانونی و اصولی برای اصلاح آن اقدام کنیم.
 قدرتی در ادامه با اشاره به وظایف اجرایی ، نظارتی و تنقیحی معاونت حقوقی قوه قضاییه گفت: این معاونت تلاش کرده است تکالیف قانونی وسیع خود را همسو با سند تحول دستگاه قضایی انجام دهند که از جمله آن کارهای کارشناسی وِیژه  جهت اصلاح قوانین است که بخشی از آن در خصوص اصلاح قانون تعزیرات در روزهای گذشته به میزبانی استان فارس انجام شد.

فارس، پیشتاز است
معاون قوه قضائیه ضمن تمجید از فعالیت های پژوهشی در مجموعه قضایی فارس حضور قضات دادگستری استان در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون تعزیرات را موثر خواند و نظرات کارشناسی قضات فارس را مطابق با رویکرد های کاربردی ارزیابی کرد و با تشکر از مدیریت رئیس کل دادگستری فارس مسیر حرکت  و برنامه های تدوین شده در دادگستری فارس در راستای  اجرای اولویت های پانزده گانه رئیس  قوه قضائیه را ستود و عنوان کرد: در ملاحظات انجام شده در روزهای اخیر مجموعه قضایی استان فارس در این زمینه از استان های پیشتاز کشور است.
 قدرتی توجه رئیس کل و قضات دادگستری فارس به امور پژوهشی را یکی از عوامل مؤثر در در جهت اجرای وظایف و کاهش اطاله دادرسی و صدور آراء متقن خواند و خاطر نشان کرد: همکاران قضایی فارس از این حیث جایگاه ویژه ای دارند که معاونت حقوقی قوه قضائیه از این ظرفیت علمی و پژوهشی استان استفاده بیشتری خواهد کرد.

 

کاهش اطاله دادرسی در استان فارس
 در ابتدای این نشست رئیس کل دادگستری استان فارس نیز طی گزارشی از عملکرد دادگستری فارس در یک سال اخیر و اقدامات انجام شده در راستای اجرای سند تحول قضایی و اولویت های پانزده گانه رئیس قوه قضائیه گفت: استان فارس با ۴۷ حوزه قضایی،  بزرگترین حوزه قضایی کشور است  که با تلاش شبانه روزی قضات و کارکنان مجموعه موفق شده است تا حدود زیادی بر چالش اطاله دادرسی فائق شود که وجود تنها ۶۰۰ فقره پرونده در محاکم تجدید نظر، ۱۹۰  فقره پرونده در محاکم کیفری و ۴ هزار پرونده در محاکم حقوقی نشان دهنده کاهش اطاله دادرسی در استان فارس است.
حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی همچنین به حذف تشریفات ملاقات با عموم مردم اشاره کرد و بیان داشت: تکریم ارباب رجوع در مجموعه قضایی فارس یکی از اولویت ها است و در همین راستا مسئولان قضایی استان با همکاری وکلا و با اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان تشریفات ملاقات با مردم را حذف کرده و به صورت مستمر با مراجعان ملاقات می کنند و این موضوع به حضور مسئولین در اماکن عمومی، مساجد و زیارتگاه ها به منظور ملاقات بی واسطه به مردم نیز تسری یافته است.
وی همکاری مجموعه قضایی با وکلا و کارشناسان در استان را  بی نظیر خواند و افزود: این موضوع باعث شده است برنامه های مشترک مناسبی را  با هدف ارائه خدمات بهتر قضایی  به مردم در دستور کار قرار دهیم.

از تعطیلی ۱۸۵ واحد تولیدی جلوگیری شد
 موسوی در خصوص حمایت قضایی از واحد های تولیدی و توجه ویژه به این موضوع مهم تحقق شعار سال گفت: یکی از اولویت های ما در مجموعه قضایی شناسایی و رفع مشکل واحد های تولیدی است که در همین راستا در سال گذشته از تعطیلی ۱۸۵ واحد تولیدی با حمایت دادگستری فارس جلوگیری شد.

تحقق ۹۲ درصدی دادرسی الکترونیک محاکم کیفری
این مقام قضایی استان با اشاره به دغدغه شبانه روزی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان  به صیانت از حقوق عامه نیز گفت: در چارچوب وظایف دستگاه قضایی در جهت پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی اقدامات قاطعی به صورت مستمر در حال اجرا می باشد که تنها در سال گذشته منجر به رفع تصرف از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شد و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.
وی همچنین از تحقق ۹۲ درصدی دادرسی الکترونیک محاکم کیفری با زندان های استان خبر داد و افزود: روند برگزاری رسیدگی های الکترونیکی با اصحاب پرونده در دعاوی حقوقی را نیز در سال جدید تقویت خواهیم کرد.
در جلسه شورای قضایی استان فارس ، معاونین رئیس کل دادگستری استان و روسای هیأت مدیره کانون های وکلا و کارشناسان رسمی و مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده استان فارس نیز به طرح دیدگاه های حقوقی در راستای تعامل بیشتر با دادگستری استان پرداختند.

انتهای پیام/ ایرنا

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)