شناسه : 27048
د, 06/15/1400 - 14:21
نویسنده : بسیج حقوق دانان
عکس
دانستنی‌های حقوقی؛

کدام نوع از جعل سند سوء سابقه کیفری ایجاد نمی‌کند؟

جعل سند جرم است و ارتکاب آن علاوه بر مجازات، در مواردی خاص باعث ایجاد سوء سابقه می شود.

 به گزارش روابط عمومي سازمان بسيج حقوق دانان؛ جعل را می‌شود به ایجاد چیزی خلاف واقعیت تعبیر کرد، این عمل به شیوه‌های مختلفی مانند ساختن نوشته یا سند، تغییر دادن حرف‌ها و واژه‌های نوشته شده در سند با روش‌هایی مانند خراشیدن و ... به حرف و واژه دیگر، اضافه یا حذف کردن قسمتی از نوشته، کلمه، حرف یا به کار بردن مهر فرد دیگر بدون اجازه او و امثال این‌ها انجام می‌شود.

اقدام به جعل مطابق قانون جرم است و مجرم بسته به موارد مختلفی مانند نوع سندی که جعل کرده متحمل مجازات‌های مختلفی خواهد شد.

بر اساس ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی اگر نوشته‌ها و اسناد غیر رسمی مورد جعل قرار بگیرد فرد باید خسارت وارد شده را جبران کند و علاوه بر آن وی به تحمل ۶ ماه تا ۲ سال حبس یا پرداخت ۳ میلیون ریال تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

همانطور که گفته شد جعل سند، جرمی است که به روش‌های مختلف و مقاصد گوناگون انجام می‌شود؛ این جرم نیز دربسیاری از موارد برای فرد سوء سابقه ایجاد می‌کند.

اگر سند جعل شده، سند عادی بوده و فرد عادی یعنی غیر از کارمند دولت مرتکب آن شود برای وی سوء سابقه کیفری (سابقه موثر کیفری) ایجاد نمی‌شود.

انتهای پیام/ باشگاه خبرنگاران جوان

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)