شناسه : 10505
چ, 11/03/1397 - 14:21
نویسنده : ناشناس (تایید نشده)
عکس

 

وکالت تبرعی

با تأکید بر جایگاه قانونی

دفاتر حمایت حقوقی و قضایی ایثارگران

 

مؤلفین:

 رسول بهرامی پور ، پژوهشگر و مدرس دانشگاه

دکتر  رضا شعبانی ـ محمد یوسف کاشکی

 

 

سال تولید: 1397

 

*معرفی کتاب:

وکالت تبرعی یا به عبارتی وکالت رایگان  و بدون مزد  از تأسیسات مناسب در نظام حقوقی ایران برای اقشار آسیب پذیر جامعه جهت برخورداری از خدمات وکالت است که نخستین متولی این نوع وکالت در کشور     « دفاتر حمایت » بوده اند. دفاتر حمایت حقوقی و قضائی ایثارگران یک نهاد تأسیسی مناسب در نظام حقوقی ایران است که رسالت اصلی حمایت قانونمند و مبتنی بر اصول دادرسی عادلانه و منصفانه از خانواده بزرگ ایثارگران را برعهده دارد و به عبارتی ( وکالت تبرعی ) از جامعه ایثارگران را بر دوش می کشد. مهمترین فعالیت این دفاتر ارائه خدمات مشاوره ای ، حقوقی و قضائی و وکالت رایگان افراد ایثارگر می باشد. بی تردید این دفاتر در جهت ایفای نقش خود نیازمند قواعد و مقرراتی است که  توسط دستگاههای تقنینی به صورت کلی یا پراکنده وضع شده است ؛ اما این دفاتر در سطح جامعه و حتی محاکم قضائی ، شبه قضائی و اداری  تا حدودی نهادینه شده است و همین امر باعث شده است که روز به روز جایگاه این دفاتر و عملکرد آن ارتقاء یابد. اما بدیهی است که وجود ساختار دفاتر حمایت  به علل مختلف به طور شایسته مورد امعان نظر واقع نگردیده و تا نهادینه کردن کامل این ساختار در نظام حقوقی و اداری کشور  فاصله وجود دارد که نیازمند فعالیتهای علمی ، پژوهشی  و تقنینی مؤثر در این زمینه می باشد.بنابراین تبیین جایگاه این دفاتر در قوانین و مقررات موضوعه  و به طور کلی نظام حقوقی ایران ضروری به نظر رسید که در این عرصه اقدام مؤثری به عمل آید، هر چند تحقیقات و مصاحبه هائی بسیار اندک و مختصر در این خصوص صورت گرفته است، اما  ادا کننده حق مطلب نبوده است و در مقابل رسالت و نقش آفرینی های بسیار مؤثر این دفاتر در ارائه خدمات به اقشار مختلف ایثارگران بسیار ناچیز بوده است که تألیف مجموعه حاضر بعنوان اولین اثر علمی پژوهشی در این حوزه در سطح کشور  گامی در جهت معرفی هر چه بیشتر دفاتر حمایت  بعنوان متولیان وکالت تبرعی بوده که امید است مورد توجه و رضایت علاقه مندان واقع گردد.

به منظور آگاهی یافتن همه صاحب منصبان ، مسئولین ، قضات شریف دستگاه عدالت ، کارشناسان حقوقی ، وکلا ، اساتید، دانشجویان ، صاحب نظران و سایر علاقه مندان؛ مجموعه حاضر تحت عنوان" وکالت تبرعی " با تاکید بر جایگاه قانونی دفاتر حمایت حقوقی و قضایی ایثارگران مورد قلم فرسایی قرار گرفت تا مستند به قوانین و  مقررات موضوعه ، جایگاه این دفاتر مورد تبیین واقع شود .

از ویژگی های مهم این اثر پژوهشی نو بودن موضوع و محتوا می باشد، به طوری که می توان گفت در نوع خود اولین اثری است که در سطح کشور به مرحله تألیف رسیده است ، بنابراین سعی شده است در آن از همه قوانین و مقررات مرتبط ، آئین نامه ها ، بخشنامه ها و دستورالعمل های مربوطه جهت کیفیت بخشیدن به این اثر حداکثر استفاده به عمل آید. این مجموعه درسه فصل به مرحله تألیف درآمده که در فصل اول کلیات موضوع اعم از اقسام وکالت ، ایثارگران از دیدگاه اسلام ، تاریخچه تأسیس دفاتر حمایت، تعاریف اقشار ایثارگران و  اهداف تشکیل دفاتر حمایت مورد بررسی قرار گرفته و در فصل دوم تشکیلات دفاتر حمایت از جمله ساختار و سازمان تشکیلاتی، افراد تحت پوشش دفاتر حمایت ، الزامات دفاتر حمایت و سایر امور متفرقه دفاتر حمایت مورد تبیین واقع شده و در فصل سوم اصلاح ساختاری و تقنینی دفاتر حمایت مورد بررسی و پیشنهادات لازم در بعد اصلاحی ارائه گردیده است و النهایه بخشنامه ها ، مصوبات ، قوانین و مقررات مرتبط بعنوان ضمائم این مجموعه آمده است.

این اثر علمی ، پژوهشی و کاربردی  نتیجه تلاش  چند ساله ای است که با همه مشقت ها ، ولی با همراهی همه دوستان عزیز به سر منزل مقصود رسید و خداوند سبحان را به خاطر این توفیق سپاسگزاریم که در خلق این اثر یاری گرمان بود تا بتوانیم با انجام تکالیف حداقلی ، خدمتی را به خانواده بزرگ ایثارگران و جامعه علمی و حقوقی کشور عزیزمان  تقدیم نمائیم . این کتاب توسط انتشارات دانشیاران برتر چاپ و منتشر شده است.

*آدرس محل فروش و عرضه کتاب : کرمانشاه – پارکینگ شهرداری  – کتابفروشی دانشمند –تلفن تماس:  37282044   -   37236320  / دادگستری کل استان کرمانشاه – طبقه همکف – کتابفروشی دادگستری تلفن تماس:  38257714

 

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.