Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

ارتکاب اعمال مجرمانه علیه کودکان و نوجوانان

پس از بروز خشونت ها و ارتکاب اعمال مجرمانه علیه کودکان و نوجوانان در سال های اخیر وجود خلاهای قانونی و لزوم جرم انگاری این اعمال و حمایت های حقوقی از این قشر آسیب پذیر بیش از پیش احساس شد اما جز قانون حمایت از جوانان سال ۸۱ که در ۹ ماده به تصویب رسید و یکسری مواد پراکنده در قوانین مختلف، قانون جامعی که بتواند چتر حمایتی ویژه ای را برای این بزه دیدگان باز کند وجود نداشت. با در نظر گرفتن همه ی این موارد قوه قضاییه لایحه‌ای با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۸۸ در قالب ۵۴ ماده تقدیم دولت کرد. لایحه ای که می‎بایست تحولی جدی در بحث حقوق کودک ارائه کند.  

پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به ۴۹ ماده کاهش یافت و در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در ۲۸ آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد. سال ۹۲ لایحه به کمیسیون حقوقی و قضایی ارسال و پس از تایید کلیات لایحه آن را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا مورد بحث قرار گیرد و در صورت تایید در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شود، در حالی که تعدادی از نمایندگان تقاضای اعمال اصل ۸۵ قانون اساسی درباره این لایحه را خواستارند.  
شاید بتوان اینگونه قانون نویسی را برآمده از شرایط زمانی خاص ، اقتضای اجتماعی و فشار افکار عمومی دانست که در تاریخ حقوق سابقه دارد مانند قوانین سارا و مگان در حقوق غرب 

در واقع می توان بیرون آوردن این قوانین از آرشیو لوایح مجلس را مربوط به پرونده های بنیتا، ستایش و ... دانست که در اصل لوایحی لحظه ای برای آرامش افکار عمومی  فاقد زیر ساخت های لازم و فراتر از واقعیات اجتماعی است.

از طرفی ما در کشور با پدیده ای به نام تورم کیفری و تراکم قوانین مواجه هستیم که این لایحه به این موضوعات دامن زده است البته باید خاطر نشان ساخت
 با وجود همه ی اینها ایران عضو کنوانسیون حقوق کودک است و در وهله ی اول هدف کنوانسیون های بین المللی نوعی همگون سازی قواعد کشورهاست یعنی پس از قبول کنوانسیون آن کشور باید قواعد و قوانین خود را در جهت یکسان سازی با اصول بین المللی حقوقی به روز کند اما این قانون فراتر از واقعیات روز است و باید توجه کرد که وضع قوانین به تنهایی برای تامین حقوق این قشر کافی نیست و ما نیاز به فرهنگ سازی و ایجاد زمینه و زیر ساخت در کشور داریم.

ادامه دارد ...

 

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵