Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

محمدجواد لاریجانی در گفتگوی ویژه خبری:

باید اعلام کنیم که الزامی برای انجام تعهداتمان در برجام نداریم .

شرایط ما فراتر از آن است که اروپایی‌ها یا آمریکایی‌ها بخواهند به ما الزامی داشته باشند .

 محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و کارشناس مسائل استراتژیک با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سوالات مجری برنامه در مورد برجام، مسائل اقتصادی پس از برجام و ... پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان؛ محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و کارشناس مسائل استراتژیک با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سوالات مجری برنامه در مورد برجام، مسائل اقتصادی پس از برجام و ... پاسخ می‌دهد.

وی اظهار کرد: ابتدا باید غرض اصلی خود را از مذاکرات هسته ای مشخص کنیم و آن را محور قرار دهیم. مذاکرات هسته‌ای و تعهدات صورت گرفته را به دلیل رفع تحریم ها انجام دادیم و عمدتا در رفع تحریم ها دو محور را دنبال می کردیم، در واقع اینکه نفت خود را بفروشیم و پول نفت را بتوانیم به راحتی در سیستم بانکی استفاده کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور بیان کرد: از سوی دیگر تحریم هایی که با مصوبات شورای امنیت علیه ما بود باید لغو می‌شد، مثل کشتیرانی، بنادر، فرودگاه‌ها، تحریم ها هم باید لغو شود و نه اینکه فقط بر چسب آن لغو شود مثلا کشتی ما برود هلند امروز به او بگویند به خاطر مسائل هسته ای تحریم نیستند بلکه به خاطر یک چیز دیگر تحریم هستید پس تحریم بوده است فقط برچسب آن عوض شده است لذا این هم نباید باشد.

وی اظهار کرد: این موارد کل اهداف ما از مذاکرات بوده است، حالا باید ببینیم که با شرایط جدیدی که پیش آمده چقدر از این اهداف می تواند عملیاتی شود، چه اروپا با آمریکا تقسیم کار کرده باشند چه نکرده باشند لذا مقاصد ما در این خصوص کاملا مشخص است.

محمد جواد لاریجانی افزود: می خواهم بگویم از روز اولی که برجام تصویب شد تا به امروز ما تعهدات خود را خوب انجام دادیم،  با وجود آژانش بی مروت و بدگویی که قبلا علیه ما خیلی دشمنی‌ها کرده است؛ اما ما آنقدر خوب عمل کرده ایم که آن هم مجبور شده است که به تعهدات ما اذعان کند. آن هم اذعان از یک آژانس متخاصم. 

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان بیان کرد: درصد خوبی از تعهداتشان را انجام ندادند حالا که آمریکایی ها از این برجام بیرون رفتند  اشکالات مهمی در ساختار برجام هم بود که تعادل برجام را به هم زد.

وی اظهار کرد: منافع زیادی از ما آسیب دیده است که فقط مربوط به اروپا نیست، مثلا شرکت هندی یا شرکت برزیلی اگر بخواهد با ما کار کند باز هم در معرض آسیب است پس صحبت ما این است که در شرایط فعلی چیزهایی که ما دنبال آن بودیم چقدرش قابل وصول است.

محمد جواد لاریجانی تصریح کرد: بنده قاطعانه می توانم بگویم که اروپایی ها جرات انجام دادن بخش عمده آن را ندارند و بخش دیگر را هم تصمیم ندارند انجام دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور بیان کرد: آن قسمت هایی که جرأت ندارند قسمت های خیلی عمده سرمایه گذاری های شرکت های مهم آن است و آن قسمتهایی که خودشان تصمیم ندارند حتی شرکت های کوچک تر هستند و جاهایی که دولت می تواند نفوذ داشته باشد و فشار وارد کند.

وی ادامه داد: حالا از این به بعد ما باید تعهدات جدیدی را انجام دهیم. لذاباید هر چه زودتر اعلام کنیم که ما در انجام تعهدات خود در برجام الزام نداریم و خودمان داریم داوطلبانه انجام می دهیم. مقام معظم رهبری در مرقد حضرت امام راحل فرمودند  "فعلا" که این فعلا معنایش این است که تعهدات ما به اختیار خودمان است.

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار کرد: شرایط ما فراتر از آن است که حتی اروپایی‌ها تقسیم کار کرده باشند یا نکرده باشند ما زیادی به اروپایی‌ها اهمیت داده‌ایم. اروپایی‌ها خودشان را لوس کرده‌اند و فکر کرده‌اند که مثلا کار مهمی است و اینها می‌توانند انجام بدهند یا مثلا عرضه آن را دارند و الان دارند ناز می کنند.

وی بیان کرد: این یک مسئله بسیار جدی است البته من معتقد هستم که اروپایی‌ها برای اینکه آمریکایی‌ها را هم در جاهایی راضی نگه دارند و با هم کنار بیایند استراتژی خود را در فشار به ایران گذاشته‌اند، مواضع آن ها بسیار مواضع غیر موجهی است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشوردر رابطه با رفتار سینوسی اتحادیه اروپا هم عنوان کرد: وقتی اروپا می گوید که برجام را باید حفظ کنیم یعنی باید تعهدات ایران در برجام را حفظ کنیم و مانیتورینگ ایران همینطور قوی باشد، ایران نتواند توسعه هسته ای بدهد.

محمد جواد لاریجانی اظهار کرد: پس وقتی آنها می گویند برجام باید حفظ شود؛ یعنی ایران باید در این قید و بندها بماند اما راجع به خودشان حرف مهمی ندارند. وقتی راجع به تعهدات خودشان می شود می گویند ما نمی توانیم به شرکتهای خودمان زور بگوییم، دیگری می گوید که ما نمی توانیم جلوی آمریکا بایستیم. یعنی تعهدات خودشان هم آبکی است اما به ما که رسیدند می گویند که برجام باید حفظ شود لذا این دیگر برجام نیست یعنی به لحاظ ادبیات و معانی باید بدانیم که این دیگر برجام نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورافزود: کاملا این تعهد الان به هم ریخته است و به هم ریختگی آن باید مسئله ای باشد که ما به لحاظ حقوقی وقتی ارجاع می دهیم بدانیم که به چه چیزی ارجاع می دهیم.

وی در رابطه با جنگ تعرفه ها بین اروپا و آمریکا هم اظهار کرد: این جنگ تعرفه ها بی تاثیر بر رفتار آنها نیست. بخش جنگ تعرفه ها مربوط به عقب افتادگی کارآمدی در داخل خود آمریکا است؛ یعنی آمریکا در یک برهه ای به ترتیب کارآمدی اش سقوط کرد و لذا شرکت های آمریکا به راحتی مجبور شدند  بیرون بروند  و حتی مجبور شدند مثلا یک شرکت آمریکایی در آلمان یا سوئیس شعبه بزند که راحت تر نسبت به آمریکا کار کند.

محمد جواد لاریجانی گفت: حالا آمریکایی‌ها می خواهند این مسله عدم کارآمدی را که در جامعه کاری آمریکا اتفاق افتاده است را به تعرفه وصل کنند و با فشار تعرفه این ناکارآمدی را تعدیل کنند؛ یعنی جلوی بحث اقتصاد و بازار آزاد را بگیرند این بحثی است که نهایتا اروپایی‌ها با آمریکایی ها کنار می آیند، چون منافع زیادی برای دو طرف در این بحث خوابیده است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشور خاطر نشان کرد: البته برای مدت چند ماه ممکن است که پیش برود ضمنا هم اروپا و هم آمریکا از نقش چین نگران هستند. چین در وسط نشسته است و به راحتی می تواند خلایی که در این وسط به وجود می آید را پر کند.

وی بیان کرد: البته پر شدن این خلا به ضرر طرفی است که این بازی را به هم زده است یعنی بنده معتقد هستم که در یک نظم تعرفه ای جدید چین که عنصر کلیدی است تعیین کننده خواهد بود.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و کارشناس مسائل استراتژیک گفت: این موضوع باعث می‌شود کمپانی‌های بزرگ آنها ورشکست شوند یا بخش خوبی از کمپانی های آمریکا که در اروپا کار می‌کنند تعطیل شوند و به آمریکا برگردند لذا این جنگ نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

وی در پاسخ به اینکه شرق بعد از خروج آمریکا از برجام چه نقشی را در تعهد هسته ای ایفا خواهد کرد؟ بیان داشت: من در شرق، چین را از این منطقه جدا می‌کنم چون اندازه و نقش آن یکسان نیست سیاست خارجی چینی‌ها به طور کلی در یک دهه آینده بیشتر متحورانه خواهد شد.

لاریجانی ادامه داد: چین در غرب آسیا یک متعهد قوی بهتر از ایران سراغ ندارند زیرا که کشورهایی مثل هند و غیره در رقابت‌های دیگری با چین وارد هستند لذا من پیش بیینی می‌کنم اگر ما روی این قسمت از سیاست خارجی سرمایه گذاری کنیم ممکن است در ظرف یکی دو سال آینده آثار خیلی روشنی نداشته باشد اما در یک دهه آینده ما و چین دو عنصر کلیدی در غرب و شرق آسیا وارد روابط وسیع خواهیم شد.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: دوران اگرسیو بودن چین فرارسیده است کافی است کاری که چین در آفریقا می‌کند را مشاهده کنید به شدت مورد نگرانی اروپاییان و امریکای لاتین است؛ چرا که نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند اما می‌بینند که با سرعت وسیع به پیش می‌رود.

وی گفت: نهایتا به یک جایی می‌رسد غرب به خصوص امریکایی‌ها مجبور هستند به شکل خشن جلوی توسعه اقتصادی چین را بگیرند و این البته اگرسیو بودن چین را به دنبال دارد، در زمینه امنیت شرق آسیا اینجا جایی است که چین حضور اگرسیو خود را ترجمه می‌کند. البته من نمی‌توانم بگویم که وضعیت مذاکرات کره شمالی با آمریکا چقدر مورد نگرانی چینی ها است که به نظرم چینی‌ها از این موضوع خوشحال هستند؛ زیرا نهایتا این هماهنگی کلیدی تا این لحظه وجود دارد و پیش‌بینی من این نیست که این مذاکره با دستاوردهای خیلی بزرگ همراه خواهد شد چرا که یکی از دلایل آن نقش چین است، چین در واقع کشوری بوده که کره شمالی را نگه داشته است و حتی سد تند نظامی برای آنها بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان گفت: آمریکایی‌ها کاری می‌کنند جوری این رابطه را تضعیف کنند و دینامیک سیاسی در منطقه برای چین خیلی پیچیده، جالب و متنوع است از دریای چین گرفته تا مسئله تایوان، کره شمالی تا غرب آسیا که محدوده کمی نیست.

وی در پاسخ به اینکه نظر شما راجع به روسیه چیست، گفت: روابط روسیه با چین در حال حاضر روز بروز مستحکم‌تر می‌شود و یک نزدیکی بسیار استراتژیک با چین پیدا می‌کند. برای روسیه یک فضای اقتصادی به اندازه چین باز نیست چرا که چین یک قدرت بزرگ اقتصادی دنیاست منتها روسیه می‌تواند نقش‌های بسیار کلیدی برای کمک به این توسعه بلوک جدید ایفا کند.

وی گفت: بعضی از مسائل نشان می‌دهد که می‌خواهد جنبه استقلالی و قدرت خود را تعریف کند که نهایتاً سرمایه سیاسی آقای پوتین ایستادگی در برابر آمریکاست و آن چیزی که او دوباره با قدرت توانست رای بالایی بیاورد و حیثیت برای او ایجاد کرد ایستادگی در برابر آمریکا بود، بعید است روسیه این مسئله را به‌راحتی از دست بدهد.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در پاسخ به اینکه تلاش‌های صهیونیست‌ها در این برهه زمانی در فلسطین چه مفهومی می‌تواند داشته باشد تصریح کرد: راهپیمایی روز قدس امسال، گذشته از وسعت در کشور ما شرایط بسیار ویژه‌ای داشت. برای اولین بار است که هم رژیم صهیونیستی و هم برخی کشورهای غربی این تحرک روز قدس را جدی گرفتند. آنها تا بحال دوست نداشتند راجع به آن زیاد صحبت کنند. به طوری که نتانیاهو درست فهمیده است این چیزی که در جریانات روز قدس در حال فراگیر شدن است بخصوص در فلسطین این است که استراتژی مقاومت که ایران پرچمدار آن است تحرک وسیعی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این برای رژیم صهیونیستی بسیار خفت‌بار بود و نشان می‌دهد مسئله بسیار فراگیرتر از این حرف‌هاست و دیگر به شکل تظاهرات نیست و استدلال آن این است که این تظاهرات استراتژی ایران است و می‌گوید که اسرائیل باید نابود شود. البته این یک بازی با لفظ بوده است شما می‌دانید در بازی آپارتاید جنوبی همه این صحبت را می‌کردند که آپارتاید باید نابود شود و نابودی رژیم آپارتاید شعار ماندلا بوده است و بعد عوض شد و آفریقای جنوبی به وجود آمد. کسی سفیدپوستان را گردن نزد بلکه رژیم آپارتاید عوض شد و رژیم صهیونیستی تا سال‌ها در سازمان ملل قطعنامه داشت که این رژیم آپارتاید است و بعد با فشار آمریکا برداشته شد.

محمد جواد لاریجانی افزود: این رژیمی که اینقدر جنایت می‌کند و مبتنی بر آپارتاید است باید از بین برود و لذا دکترین مقام معظم رهبری که مطرح است متأسفانه توسط دیپلماسی ما به‌ طور وسیع دنبال نشده است آن دکترین بسیار مشخصی است. رژیم صهیونیستی و غربی‌ها تصور می‌کردند ظرف ده تا بیست سال آینده هویت فلسطین از بین می‌رود در حالیکه هویت فلسطینی ماند و این یک واقعیت است.

دبیر حقوق بشر تاکید کرد: هویت فلسطینی می‌خواهد چه مسلمان چه یهودی چه فلسطینی اولا درباره آینده نظام خود و ثانیا کسی که بعدها به آنها حکومت خواهد کرد تصمیم‌‌گیری کنند. این یک استراتژی معقول است که حقیقتا دستگاه دیپلماتیک بین‌المللی و چندجانبه و دوجانبه باید آن را به مسیر دیپلماتیک قابل پیگیری تبدیل کند.

وی گفت: اما در همان صحبت اخیر مقام معظم رهبری اشاره داشتند که چرا غربی‌ها به آن توجه ندارند به نظر می‌رسد آنها این موضوع را می‌فهمند اما برمی‌گردد به ماهیت تاسیس رژیم صهیونیستی یعنی این رژیم پشت یک پروسه بعد از جنگ جهانی اول و دوم تاسیس شد و یکی از اهداف مهم آن مهار اسلام و دیگری سیطره در دنیای مسلمانان بود.

محمد جواد لاریجانی در ادامه بیان کرد: رژیم صهیونی بعد از جنگ جهانی اول نطفه اش منعقد و بعد از جنگ جهانی دوم رسما تاسیس شد و دو هدف مهم داشت یکی مهار اسلام و دیگری سیطره بر جهان مسلمانان بود. غرب با این دو خواسته رژیم صهیونی را تاسیس کرده است، دنبال این نبوده که مردمی در فلسطین با یک هویت سابقه دار فلسطینی زندگی دموکراتیک داشته باشند ، لذا نتیجه می گیرم کسانی که در داخل هم می گویند که دعوایی در فلسطین است و عربها هم هستند به ما ربطی ندارد، اتفاقا این دعوا مربوط به این منطقه نیست، حالا اگر مربوط به منطقه بود راه حلش همان دکترینی بود که مقام معظم رهبری می فرمایند، دکترین مقام معظم رهبری یک بحث بسیار جدی و چالش سنگین است و با مقاصدی که غرب در تاسیس این رژیم صهیونی داشته است.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که تیم کاخ سفید و ترامپ به دنبال معامله قرن هستند که قرار است آخرین میخ تابوت هویت فلسطینی باشد که شما به آن اشاره کرده اید ، به نظر شما راهبردی که انها دنبال می کنند چه است و چه آینده ای خواهد داشت و اگر بخواهیم به آن بهایی ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد و اگر آن  معامله ای که بدنبالش هستند پا بگیرد چه می شود؟ بیان کرد: معامله قرن پا نمی گیرد و یک معامله تبلیغاتی است، حکایت از دستپاچگی نظام صهیونیست دارد اینها فکر می کردند مسائل منطقه زودتر از اینها حل شود، بعد از شکست هایی که در لبنان و حتی در مساله غزه خوردند رژیم صهیونیست احساسی دارد که باید هرچه زودتر قال قضیه کنده شود، ادامه این چالش دیگر نمی تواند مساله هویتی فلسطینی را از بین ببرد .

وی گفت: نسل جدید فلسطینی ها مصمم تر از پدرانشان هستند، ورود ایران به صحنه، تز مقاومت و حمایت صریح ایران از خط مقاومت و توفیقات عظیم خط مقاومت، یعنی اینها تئوری عظیمی که در سوریه پیاده کردند و به اصطلاح تروریست های تروریزم تاسیس شده غربی که به آن اشاره خواهم کرد، تروریست القاعده، النصره و داعش و ..چیزهای کوچکی نبود که امریکایی ها درست کردند اینها برای این بود که فضا را درست کردند تا مساله را حل و فصل کنند؛ اما اینها هیچ کدام انجام نشد، شما خودتان را جای رژیم صهیونیستی بلا تشبیه بگذارید ، باید خیلی نگران باشد ، روزگار به نفع اینها نیست هرچه که رو به جلو می رود شرایط سخت تر می شود بنابراین یک حالت استیصالی درآنها وجود دارد.  از زمان یاسر عرفات گفتند که با اسلو کار را تمام کنید ، اما نشد، مذاکرات مختلف هم انجام شد که باز هم نشد، حمله به لبنان و غزه کنیم که بازهم نشد، چگونه میتوان کار را تمام کرد؟ ایران را بترسانیم اما گنده تر از آن است که کسی ایران را در منطقه بترساند، گفتند پس پایتخت را به قدس ببریم و مساله خودمان را به جایی برسانیم که غیرقابل بازگشت باشد، شاید فلسطینی ها عنصر هویت فلسطینی را رها کنند این در واقع استیصال است و می خواهم بگویم طرح معامله بزرگ که اسم پرطمطراقی دارد، حکایت از استیصال رژیم صهیونی و نگرانی جدی از آینده در منطقه است .

وی همچنین در خصوص دیگر محورهای آمریکا و حمایت های ایران از آنچه که امریکایی ها گروه های تروریستی به آن نام نهادند، و اتهاماتی را درباره گروه های القاعده و.. زده اند، اینها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی را در مبارزه با گروه های تروریستی و تکفیری در منطقه داشته است و به نظر می رسد آمریکایی ها تصمیم دارند بعد از قضیه برجام و اتفاقاتی که افتاده است سرمایه گذاری جدیدی را داشته باشند و از آن سوء استفاده کنند، پشت پرده چه اتفاقی می افتد، اظهارکرد: اتهام تروریستی القاعده و طالبان و داعش محصول خودشان است ، آنها تررویست را کسانی می دانند که در جبهه مقاومت باشد، آمریکایی سپاه قدس ما، حزب الله و انقلابیون یمن را هم تروریسم می دانند پس باید حواسمان باشد .

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه گفت:  ما در جمهوری اسلامی اگر حرکتی را محق بدانیم و حرف گروه را مشروع و مظلوم بدانیم آنها را آشکارا حمایت می کنیم، حضرت آقا فرمودند به انقلابیون یمن یک موشک، اگر بتوانیم صد موشک می دهیم مگر ما پنهانی حمایت می کنیم مگر ما از حماس و جهاد پنهانی حمایت می کنیم ، ما اگر با القاعده ، داعش و امثالهم مخالف هستیم و آنها هم با ما دشمن هستند به علت اینکه اولا اینها را محصول عروسکهای غربی و اسلام آمریکای تکفیری و صهیونیست می دانیم، ما در دفاع از نیروهای مقاوم و مجاهد شوخی نداریم و خجالت هم نمی کشیم، خیلی هم شجاع هستیم. دوستان ما در همسایه جنوبی عربستان سعودی باید ما را شناخته باشند ما اگر بخواهیم از گروهی حمایت کنیم که پنهانی این کار را انجام نمی دهیم. 

 لاریجانی ادامه داد: مسئله تروریسم یکی از چهار محوری است که ترامپ می‌خواهد آن را برعلیه ایران فعال کند. و مقصود آن جبهه مقاومت است. یعنی در مقابل سیاستهای استکباری و سیطره‌ای و غارتگرانه امریکا و اذنابش در منطقه کسی حرف ایستادگی نزند، کسانی که دستشان به تروریست‌های بسیار خشن و رسوا آلوده است حق صحبت در مورد تروریسم را ندارند.

دبیر ستاد حقوق بشر  با بیان اینکه حقوق بشر نیز یکی از محورهایی است که ترامپ اعلام کرده می‌خواهد بر علیه ایران کار کند تصریح کرد: آثار شکست این موضوع همین الان هم آشکار است و در مورد حقوق بشر رسواتر از رژیم آمریکا در دنیا رژیمی سراغ نداریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعد از مصاحبه گذشته امریکایی‌ها سعی کردند در بوق و کرنا کنند که گویا اتفاق جدیدی افتاده است در حالیکه شما به اسناد خود امریکایی‌ها اشاره کردید. اسنادی که دارند چه میزان برای ما و مجامع حقوقی و جهانی قابل اعتنا است، تصریح کرد: اینکه به‌عنوان دشمن ما خودشان بیایند بنویسند که ادعایی که علیه ایران در ارتباط با القاعده و انفجارات شده هیچ کدام پایه ندارد و اینکه اذعان کنند ما به این نتیجه رسیده‌ایم که القاعده دشمن سرسخت ایران است باید گفت از این بهتر نمی‌شود، همین گزارش بدترین اتهامات را به عربستان زد و آنها خیلی عصبانی هستند. عربستانی‌ها یک پاراگراف از گزارش CIA را که به‌صورت جدی می‌خواست بگوید دولت عربستان آلوده است را با یک مانور ۷۰۰ میلیارد دلاری موقتا در زمان اوباما جلویش را گرفتند. این در حالی است که گزارش کمیسیون ناین ایلون از آن گزارش معتبرتر است و پخش شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر  در ادامه افزود: وجود هزاران صفحه تفصیل و جزییات بسیار نگران‌کننده است. حالا درست است که امروز و فردا دوشیدن عربستان ادامه دارد وقتی شیر پستان آنها کم شد خود آمریکایی‌ها آن را علم می‌کنند و می‌گویند شما که آلوده بودید و عربستانی‌ها از همین می‌ترسند که در آخر باید جوابگو باشند.

وی گفت: این گزارش‌ها از لحاظ حقوقی بسیار جدی است و ما در مجامع حقوقی و بین‌المللی باید به‌طور قوی به آنها استناد کنیم اما این بحث که آیا ما به دادگاه‌های آنها که علیه ما طرح دعوی می‌کنند مراجعه کنیم یا خیر، بنده قویا مخالف هستم. ما هرگز نباید در دادگاه ها حضور داشته باشیم و قاطعانه باید آن را رد کنیم و نباید این دادگاه‌ها را به رسمیت بشناسیم. دلیل این کار هم عدم توانمندی دادگاه‌های امریکا برای رسیدگی صالح به موضوع است. چرا که آنها تحت نفوذ دولتشان هستند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پمپئو در مصاحبه‌ای با یک رسانه امریکایی اشاره کرده که هدف امریکا از طرح مباحث حقوق بشر تغییر رفتار ایران است مفهوم این تغییر رفتار چیست گفت: اولین تغییر رفتار از خارج شروع می‌شود تا داخل ایران. و این موارد را خودشان دقیق بیان کرده‌اند، در سطح بین‌المللی می‌گویند ما باید در مقابل رژیم صهیونیستی از دفاع از مقاومت دست برداریم و از گروه‌هایی که امریکا آنها را در منطقه خلیج فارس و دیگر مناطق مخالف منافع خود می‌داند حمایت نکنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر با ذکر مثالی در این زمینه گفت: در انقلاب یمن و همچنین حمایت از مردم بحرین آنها می‌گویند این کار خلاف منافع ما است این در حالی است که مردم بحرین می‌خواهند هر فرد یک رای داشته باشد و ما از آنها دفاع می‌کنیم و این دفاع آشکار است. آنها می‌گویند این خلاف منافع ماست اما این چه منافع پلیدی است که با خون این ملت‌ها ضبط می‌شود.

لاریجانی افزود: امریکایی‌ها می گویند توانمندی شما به‌گونه‌ای نشود که ما نگران شما شویم آنها گاهی از خودی‌های ما توانمندی‌های ما را بهتر تشخیص داده‌اند و من اینجا از آقای دکتر صالحی گله دارم ایشان در بحثی گفتند ما فقط حدود ۶ میلیارد دلار خرج توان هسته‌ایمان کرده‌ایم من می خواهم بگویم این رقم‌گذاری غلط است چون ارزش امور به این است که چقدر در دسترس و چقدر قابل وصول است.

وی تصریح کرد: البته این توهینی که در روز راهپیمایی روز قدس صورت گرفت طبیعتا کار خلاف شرع و اخلاقی بود با توجه به آشنایی و رفاقت ۵۰ ساله‌ای که با ایشان دارم معتقدم ایشان با سعه صدری که دارند برای آن افراد طلب مغفرت کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر  ادامه داد: اگر واقعا توان هسته‌ای ما ۶ میلیارد می‌ارزید همین الان بویینگ گفته است که ۳۰ میلیارد دلار ضرر کرده است چگونه است که امریکایی‌ها برای زدن این توان حاضرند میلیاردها خرج کنند ارزش کار دستاوردهای هسته‌ای ما با این عددها قابل ارزیابی و اندازه‌گیری نیست و ارزش این کار حتی اگر ما نصف این مقدار یا ۱۰ برابر آن سرمایه‌گذاری کرده باشیم به توانمندی است که برای ملت ما ایجاد کرده است و این توانمندی آثار وسیعی در حوزه‌های مختلف امنیت ملی ما دارد.

لاریجانی تصریح کرد: امریکایی‌ها می‌گویند رفتار ما باید عوض شود و توانمندی‌های دفاعی‌مان زیاد بالا نرود و اعتقاد دارند که باید در داخل ایران با نیروهایی که طرفدار آنها هستند میدان داده شود که به نظام به اسم آزادی بیان و ... آسیب بزنند.

وی خاطرنشان کرد: امریکایی‌ها طیف وسیعی از تقاضاهای نامشروع دارند که از یک عقل ضعیف صاد شده است ما این تقاضاهارا نوعی دخالت، تجاوز و توهین می‌دانیم و آنها را بلافاصله به دیوار می‌زنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سال‌های گذشته در نشستی در اروپا چهره‌های مختلفی از امریکایی‌ها و اروپایی‌ها پول گرفتند و سخنرانی کردند. هفته بعد نیز قرار است نشستی در اروپا برگزار شود این روزها که تحرکات منافقین بیشتر است به نظر شما قرار است چه نقشی را در این سناریو علیه ایران ایفا کنند، گفت: اولین نقشی که دارند نقش تروریستی و تخریب است آنها منافقین را از لیست تروریسم درآوردند و آنها را تطهیر کردند منافقینی که حدود ۲۰ هزار از مردم بیگناه ما را شهید کردند و خنجرهای زیادی به منافع ملی ما زدند و با دشمنان قسم خورده ما در طول جنگ و پس از جنگ همراهی کردند.

لاریجانی ادامه داد: آنها معتقدند که منافقین تنها مهره‌ای هستند که می‌توانند در ایران در کنار سایر تروریست‌ها اقدامات تروریستی انجام دهند و در بیرون هم به‌عنوان چهره فعال سیاسی مطرح باشند، این کار سرمایه‌گذاری احمقانه‌ای است یعنی خود غربی‌ها هم می دانند که اگر در ایران جایی برای پذیرش اجتماعی وقدرت باشد برای منافقین نخواهد بود.

وی افزود: آنها با استفاده تروریستی از منافقین، ضربه زدن به منافع ملی، جاسوسی و چیزهای دیگر سواستفاده می‌کنند و بلندگویی هستند که آنها را مانند سگ‌های تربیت شده بیاورند که عندالزوم واق واق هم بکنند، پول اینها فقط از طرف عربستان سعودی تامین نمی‌شود. CIA و رژیم صهیونیستی نیز برای آنها پول لابی می‌کند و رسواترین گروه هستند اما رسواتر از اینها استراتژی غربی‌هاست.

دبیر ستاد حقوق بشر در پایان خاطرنشان کرد: غربی‌هایی که مدعی جنگ با تروریسم هستند چگونه در پایتخت‌هایشان برای این تروریسم‌های آدم‌کش فرش قرمز پهن می‌کنند و بهترین امکانات را برای آنها فراهم می‌کنند!من معتقدم این موارد است که تردیدهای جدی ایجاد می‌کند که ما هیچ قول و قراری از غرب را نباید پایه قرار دهیم.

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵