Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی معاونت اجتماعی قوه قضاییه:

ثبت نام بیش از ۲۳ هزار دیده بان پیشگیری در کشور / تدوین ۱۵ برنامه ملی در راستای افزایش مشارکت‎های مردمی

در راستای افزایش مشارکت مردمی در امور پیشگیری ۱۵ برنامه ملی تدوین شده و این برنامه‌ها به معاونت‌های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم سراسر کشور در سال ۹۷ ابلاغ شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان به نقل از خبرگزاری میزان، سیدعلی اصغر رفاهی، مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، در نشست خبری که در سالن جلسات اداره کل دادگستری استان مرکزی  برگزار شد، با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها سرمایه‌های عظیم جهت پیشگیری از وقوع جرم هستند گفت: سازمان‌های مردم نهاد یکی از ظرفیت‌های بزرگ مردمی است که باید بیشتر از این ظرفیت استفاده کنیم و امسال اجرای طرح توانمندسازی سمن‌ها و در مجموع سازمان‌های مردم نهاد به عنوان طرح ملی مورد توجه قرار گرفت.

وی تصریح کرد: از معاونان اجتماعی دادگستری‌های سراسر کشور خواسته شد از هر استان یک نفر به عنوان نماینده جهت شرکت در کارگاه توانمندسازی سمن‌ها انتخاب کنند، این کارگاه زمینه تقویت افراد معرفی شده را فراهم کرد تا بتوانند کارگاه‌های استانی را در حوزه توانمندسازی سازمان مردم نهاد برگزار کنند.

رفاهی اضافه کرد: سمن‌ها در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، بهداشت، محیط زیست و ... فعالیت‌های گسترده دارند، همه می‌دانیم فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه مردمی است و می‌تواند به پیشگیری از وقوع جرم کمک کند. فعالیت‌های قرآنی سمن‌ها می‌تواند در کاهش بروز مشکلات و ناهنجاری‌های اجتماعی بسیار مؤثر باشد که این موارد قطعا لحاظ می‌شود.

وی طرح دیده بان پیشگیری را از مهمترین طرح‌های اجرایی قوه قضائیه در راستای بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی دانست و گفت: در قالب این طرح افراد با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مردمی سجام (سامانه جمع آوری اطلاعات مردمی) برای مشارکت در کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم ثبت نام می‌کنند.

این مقام مسئول ضمن تقدیر از دادگستری کل استان مرکزی در اجرای برنامه‌های موفق اجتماعی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، ابراز کرد: استان مرکزی در جذب دیده بان پیشگیری از استان‌ها پیشتاز است، تاکنون یکهزار نفر در نقاط مختلف استان به عنوان دیده بان پیشگیری معرفی شدند. علاوه بر طرح دیده بان پیشگیری، ۱۴ طرح دیگر نیز در این معاونت هدف گذاری شده که بسیاری از این طرح‌ها ۱۰۰ درصد و برخی نیز تا ۸۰ درصد عملیاتی شده است. برنامه سامانه سجام در استان مرکزی روند قابل قبول ۶۵ درصدی دارد. آمار ثبت نام شده‌ها در کشور نیز بیش از ۲۳ هزار نفر است.

رفاهی گفت: راهبری و ایجاد هماهنگی ملی در افزایش رویکرد پیشگیری در هیئت‌های مذهبی، تعامل دستگاه‌های اجرایی در اجرای مؤثر ماده ۶۶ قانون آیین دادرسی کیفری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در رونق تولید داخلی، از مهمترین طرح‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه است، استفاده از ظرفیت مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری به کاهش ناهنجاری‌ها کمک بسیار زیاد می‌کند.

وی افزود: ادغام راهبری ظرفیت‌های مردمی در پیشگیری از اهانت و تهدید، حمایت از سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با کودکان کار و خیابانی نیز از جمله طرح‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه است که امسال محقق شد. توهین به اشخاص عادی، ایراد ضرب و جرح عمدی، سرقت مستوجب تعزیر، تصادف رانندگی، نگهداری و مالکیت مواد مخدر، افترا، کلاهبرداری و خیانت در امانت از جمله ۱۰ اتهام‌های شناسایی شده در استان مرکزی است. خوشبختانه با تلاش معاونت اجتماعی دادگستری کل استان آمار ۸ اتهام نخست کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: برنامه‌های پیشگیری این معاونت در سطوح فرهنگی و اجتماعی از سنین پایه و در مهد‌های کودک و مدارس، امنیتی و انتظامی (مراقبت از افراد در معرض آسیب) و حقوق قضائی (پیشگیری از تکرار جرم) پیگیری می‌شود.

رفاهی بیان کرد: نزدیک به ۱۵ ارگان در شورای پیشگری از جرم عضو هستند که هر کدام در راستای اجرای برنامه‌های موفق در این حوزه برنامه و طرحی را پیشنهاد می‌دهند که بر طبق نظر جمعی آن‌ها تصمیماتی اتحاذ خواهد شد هر اندازه جلسات به شکل منظم‌تر برگزار شود خروجی بهتری هم در پی دارد. با تشکیل شورای پیشگیری از جرم استان‌ها از جزیره‌ای عمل کردن پرهیز شده و خدمات با هدف همگرایی تغییر می‌کند کمااینکه در این راستا شاهد تغییرات قابل قبولی هستیم.

مدیرکل پیشگیری و مشارکت‌های مدنی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: در راستای افزایش مشارکت مردمی در امور پیشگیری ۱۵ برنامه ملی تدوین شده و این برنامه‌ها به معاونت‌های اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم سراسر کشور در سال ۹۷ ابلاغ شده است.

رفاهی خاطرنشان کرد: هدف معاونت اجتماعی براین است که بتواند با اجرای طرح‌های مختلف همچون دیده بان پیشگیری آحاد مردم را مسئولیت پذیر کرده و مطالبه کند و اخلاق بی تفاوتی افراد نسبت به موضوعات آسیب رسان در جامعه تغییر و به سمت و سوی داشتن جامعه‌ای پاک‌تر با کمترین جرم و آسیب هدایت کند.

وی ادامه داد: در قالب این طرح افراد با مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات مردمی «سجام» جهت مشارکت در کاهش آسیب‌های اجتماعی ثبت نام کنند. افراد ثبت نامی گزینش شده و آموزش می‌بینند تا اگر آسیب یا معضلی در محل زندگی خودشان رخ داد شناسایی و در سامانه پیشگیری ثبت کنند. گزارش موجود در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مسئول یا مسئولان ذی ربط جهت تحقیق و بررسی اعلام می‌شود.

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵