Shopping cart is empty

۰

ریال۰,

معاون فرهنگی قوه قضاییه در همایش بزرگداشت دهه فجر در شیراز:

محکم و قاطع بودن قاضی هیچ منافاتی با مهربانی و آراسته بودن قاضی ندارد

تنها یک سوم پرونده های وارد شده به شوراهای حل اختلاف کشور به صلح و سازش ختم می شود که این آمار بسیار کم است؛ چرا که کار شورای حل اختلاف باید صلح و سازش باشد نه صدور حکم.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان به نقل از ژایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضائیه،‌حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در همایش بزرگداشت دهه فجر در حضور جمعی از مسئولین اجرایی و قضایی استان با اشاره به ضرورت توجه به مقوله صلح و سازش از سوی قضات بیان کرد: تنها یک سوم پرونده های وارد شده به شوراهای حل اختلاف کشور به صلح و سازش ختم می شود که این آمار بسیار کم است؛ چرا که کار شورای حل اختلاف باید صلح و سازش باشد نه صدور حکم.
به گفته وی ۸۰ تا ۹۰ درصد کار شوراهای حل اختلاف باید صلح و سازش باشد.
وی با بیان اینکه هیچ کاری بهتر از حل اختلاف بین مردم نیست، گفت: همکاران در دستگاه قضایی بیشترین مواجه با مشکلات خانواده‌ها و درگیری‌های مردم را دارند از این رو قضات باید به ایجاد صلح و سازش بین طرفین بدون اینکه حقی از کسی ضایع شود توجه بیشتری داشته باشند.
معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اینکه در احکام اسلامی به موضوع صلح و سازش اشاره زیادی شده، اظهار کرد: قضات ضمن توجه جدی به این موضوع و بسط آن در جامعه، باید مراقبت کنند که مسئله صلح و سازش باعث تضییع حق یکی از طرفین منجر نشود.
حجت الاسلام صادقی با بیان اینکه اصلاح کردن سخت تر از حکم دادن است، تاکید کرد: برای اصلاح، هر دو طرف باید رضایت کامل داشته باشند؛ از این رو در حوزه صلح و سازش نیاز به فرهنگ‌سازی داریم و قضات باید برای این موضوع صبر و حوصله زیادی داشته باشند.
وی گفت: شجاعت، قاطعیت و آراسته بودن قاضی هیچ منافاتی با مهربانی وی ندارد و قاضی در کنار این ویژگی‌های بارز شخصیتی باید بردبار و مهربان هم باشد و در زمینه صلح وسازش نیز تلاش کند.
معاون قوه قضاییه با تاکید بر اینکه تا جایی که می‌شود باید گرهی از مشکلات مردم باز کرد، افزود: باید مردم را به سمت صلح و سازش ببریم و حتی اگر نیاز است در این زمینه دورغی مصلحت آمیز گفته شود؛ چرا که در این زمینه دروغ ایرادی ندارد.
وی گفت: انتظار می‌رود همانگونه که تا امروز فارس در زمینه صلح و سازش موفقیت‌های زيادی داشته به عنوان یک استان فرهنگی این موضوع را جدی‌تر در دستور کار قرار دهد.

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵