Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

گزارش تکمیلی از نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه :

صدور حکم اعدام برای دو اخلالگر ارزی

سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم اعدام برای دو اخلالگر ارزی و بازداشت چند مدیر سابق صنعت خودرو سازی خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در بیست و ششمین نشست خبری خود ضمن تبریک عید فطر گفت :  در پرونده‌ای که بیش از پنجاه متهم داشت کیفرخواست برای بیش از چهل نفر صادر و در دادگاه ۳۴ نفر محکوم شدند.  اسماعیلی ادامه داد: در این پرونده که بخشی از آن اخلال ارزی و بخشی اخلال در نظام خودرو و سکه بود، وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همسرش به نام نجوا لاشیدایی به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق ثبت سفارشات صوری و صرافی غیر مجاز و پیش خرید شش هزار و ۷۰۰ دستگاه از سایپا، مشارکت در پول‌شویی به میزان ۳۲ هزار میلیارد به اعدام محکوم شدند. از منزل متهم ۲۴ هزار سکه تمام بهار آزادی و صد کیلو طلا کشف شده است.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین اعلام کرد: مهدی جمالی مدیر عامل سابق سایپا به هفت سال حبس، رضا تقی زاده معاون سابق بازاریابی سایپا به پانزده سال حبس و محمد عزیزی نماینده مجلس به ۶۱ ماه حبس تعزیری فریدون احمدی به تحمل ۶۱ ماه حبس حسین هشترودی رئیس سابق حراست سایپا به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

اسماعیلی با اشاره به صدور حکم ۲۱ اخلالگر نظام ارزی دیگر نیز گفت: در این پرونده حسن خویی فرزند علی اکبر به جرم مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی به میزان بیش از ۱۰ میلیون دلار و ۳۴ میلیون و ۹۷۸ دلار نیم سوخته و ۲۰ هزار و ۱۰۰ دلار دیگر به ۳ سال حبس و ضبط این مبالغ و پرداخت جزای نقدی، فرزاد اصغرزاده به جرم اخلال در نظام ارزی به ۳ سال حبس تعزیری، امیر سوقانی به جرم اخلال در نظام ارزی به ۳ سال حبس تعزیری و جزای نقدی محکوم شدند.

وی ادامه داد: در یکی از پرونده‌ها که اکنون مفتوح است بخشی از بدهی‌ها به بانک‌های ملت و پارسیان بازگردانده شد.

اسماعیلی افزود: در رسیدگی به این پرونده علیرغم اینکه بانک صادرات شکایتی از متهم نداشت در تحقیقات مشخص شد این بانک هم از متهم طلب دارد که در نهایت اموالی از متهم پرونده در اختیار بانک صادرات قرار گرفت و این اموال پاسخگوی شش هزار میلیارد تومان طلب بانک صادرات است. وی در ادامه افزود: دستوری در رابطه با عدم صدور حکم تخلیه منازل با توجه به وضعیت فعلی صادر شده و به همه مراجع قضائی هم ابلاغ شده است. اسماعیلی ادامه داد: دو مورد در رسانه‌ها منتشر شد که با پیگیری‌ها مشخص شد این موارد در رابطه با منازل سازمانی بوده است. تاکید هم شد که در این رابطه هم فرصتی داده شود

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص آخرین وضعیت برگزاری دادگاه طبری گفت: این دادگاه هنوز برگزار نشده و پیش بینی قانونی هم برگزاری در روزهای آخر اردیبهشت بود اما در آخرین روزهای مهلت قانونی اعلام نظر وکلای پرونده، هر دو وکیل متهم استعفا دادند. با استعفا دادگاه به متهم برای تعیین وکیل مهلت می‌دهد. ۱۰ روزه بعدی هم وکلا مهلت دارند اظهار نظر کنند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص پرونده خودرویی رامک خودرو گفت: بخش دوم این پرونده با شش هزار شاکی به دادگاه ارسال شده است و قرار است در نوزدهم خرداد رسیدگی شود.

اسماعیلی در خصوص بازداشت یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی در دانشگاه گفت: این فرد در دانشگاه بازداشت نشده است و در بازجویی‌ها اقرار کرده برخی از مدارک در محل کارش در دانشگاه قرار دارد و حضور ضابطان در دانشگاه به این دلیل بوده و تمام اهتمام ما برای رعایت قانون است.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از افراد به دلیل کرونا بیکار شدند و دولت هنوز این بیمه را پرداخت نکرده است با توجه به زمان بر بودن رسیدگی شکایت در دیوان عدالت آیا قوه قضائیه تمهیداتی در این رابطه دارد گفت: توصیه ما به وزارت کار این است قبل از مطالبه افرادی که بیکار شدند به وظیفه قانونی خودشان عمل کنند و نسبت به پرداخت قانونی این افراد اقدام کنند و ما هم با این قشر مطالبه می‌کنیم که به موقع بیمه کسانی که طبق قانون بیکار شوند پرداخت شود. همچنین لازم به ذکر است پرونده‌های کثیر الشاکی در اولویت قوه قضائیه است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که آیا برای جزایری دو حکم قطعی صادر شده است گفت: برای این فرد اخیراً حکمی بابت کلاهبرداری‌ها و فرار از زندان صادر شده است. در باب کلاهبرداری به هفت سال حبس محکوم شده است.

وی در خصوص تبادل زندانیان هم گفت: در ارتباط با محکومین داخل کشور بدون اعلام نظر قوه قضائیه محال است اتفاقی بیفتد. اگر قرار باشد زندانی در ایران مشمول ارفاق شود به قوه قضائیه ارسال و پس از آن در دبیرخانه شورای عالی امنیت مطرح می‌شود.وقتی که می‌بینیم برخی از شهروندان ما در این زندان‌ها هستند وظیفه ما می‌طلبد که برای آزادی هموطن خودمان تلاش کنیم.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه قوه‌قضاییه در مورد زمین چند هکتاری در «گلستان» که با تصمیم معاونین یکی از وزرا به تعدادی از قضات واگذار شد حکم جدید صادر کرده است، بیان کرد: این موضوع به ۳۰ سال قبل بر می‌گردد که قضات آن زمان هیچکدام الان بر سر کار نبوده و هیچکدام از آن ذی‌نفعان، امروز در دستگاه قضا مشغول به کار نیستند.

وی ادامه داد: مدیر منابع طبیعی اعلام کرد مدیر قبل از من اشتباه کرده است. سال گذشته بنابر گزارش مدیران فعلی واحدهای قضائی ما گزارشی تهیه شد که واگذاری این قطعه به لحاظ اینکه جزو منابع طبیعی است، اشتباه بوده است.

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره انتشار خبر دستگیر باند خرید و فروش نوزادان گفت: متأسفانه موضوع از سوی رسانه‌ها بزرگنمایی شد. یک مورد خاص در یک بیمارستان بود که با هوشیاری حراست بیمارستان، مسئله بر ملأ شد. سه متهم داشت که دستگیر و بازداشت شدند و جز این مورد در ماه‌های اخیر به مورد دیگری از خرید و فروش نوزاد در کشور نرسیدیم.وی افزود: با این حال قوه قضائیه با جدیت با این پدیده که یک مورد آن را هم نمی‌پسندیم برخورد می‌کنیم. البته مجازات‌های فعلی را کافی نمی‌دانیم و به همین جهت در ماده ۱۱ اصلاح قانون کودکان و نوجوانان، مجازات مرتکبان خرید و فروش نوزادان تشدید شد.

دسته بندی قوانین پرکاربرد: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
گروه علمی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
تابستان۱۳۹۸
نویسنده:
روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
دی ماه ۱۳۹۸
نویسنده:
مهدی بهرامیان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۸
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶