Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

دانستنی حقوقی؛

شرایط ازدواج چیست؟

نکاح دارای شرایطی است که تحقق یا نفوذ نکاح منوط به وجود آنهاست، این شرایط به شرح زیر است: ۱- اختلاف جنس، ۲- اراده، ۳- اهلیت.

به گزارش روابط عمومی و فضای مجازی سازمان بسیج حقوق دانان کشور، نکاح دارای شرایطی است که تحقق یا نفوذ نکاح منوط به وجود آنهاست، این شرایط به شرح زیر است: ۱- اختلاف جنس، ۲- اراده، ۳- اهلیت.
 
۱- اختلاف جنس: اختلاف جنس از شرایط اساسی نکاح است و نکاح بین دو همجنس نمی تواند تحقق پیدا کند، این امر جزء بدیهیات حقوقی است و احتیاج به استدلال ندارد، با استناد به فقه اسلامی و عرف و عادت می توان گفت که ازدواج بین دو همجنس بر خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی و است از این رو طبق ماده ۹۷۵ ق،م باطل است.

۲- وجود اراده: چون نکاح یک نوع عقد محسوب می شود، اراده در آن مانند سایر قرار داد ها مهم ترین رکن به شمار می آید، ازدواجی که بدون اراده واقع شده باشد باطل و از درجه اعتبار ساقط است، بنابراین ازدواج در حال مستی یا نکاح با شوخی و نکاح که به وسیله خود مجنون بسته شده باشد به علت فقدان قصد انشاء بی ارزش است.

۳- اهلیت برای ازدواج: یکی از شرایط ازدواج نکاح است، یعنی طرفین باید توانایی قانونی و برای عقد نکاح داشته باشند، اهلیت در نکاح اهلیت در نکاح تابع قواعد ویژه ای است که شامل چند نکته می شود: اولا مرد و زن باید به سن بلوغ مقرر در قانون یا قابلیت صحی برای نکاح رسیده باشند، ثانیا در پاره ای موارد باید ولی با ازدواج موافقت نماید و اهلیت با اجازه او کامل می شود، ثالثا ازدواج سفیه و مجنون نیز تابع احکام خاصی است.
انتهای پیام/ 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
گروه علمی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
تابستان۱۳۹۸
نویسنده:
روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
دی ماه ۱۳۹۸
نویسنده:
مهدی بهرامیان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۸
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶