Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

ضرورت آموزش همگانی حقوق

عظیم نوری کهریز معاون تعلیم ، تربیت و آموزش سازمان بسیج حقوق دانان کشور و دبیر طرح ملی آموزش همگانی حقوق در یادداشتی به تبیین ضرورت آموزش همگانی حقوق پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی بسیج حقوق دانان ، عظیم نوری کهریز معاون تعلیم ، تربیت و آموزش سازمان بسیج حقوق دانان کشور و دبیر طرح ملی آموزش همگانی حقوق در یادداشتی به تبیین ضرورت آموزش همگانی حقوق پرداخت که به شرح ذیل است:

  امروزه، موضوع  آموزش همگانی مسائل حقوقی و قضایی به عنوان یکی از نیازهای اساسی و ضروری  مردم مطرح است که می تواند کیفیت زندگی فردی و اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار داده و در تحقق یک جامعه مطلوب نقش بسزایی داشته باشد.

با ارائه آموزش های همگانی مسائل حقوقی و قضایی، می توان؛ ضمن آگاه سازی مردم نسبت به حقوق، تکالیف و مسئولیت های اجتماعی آنان، قانون گرایی و قانون مداری را نهادینه و با برقراری نظم و امنیت، استقرار عدالت اجتماعی و افزایش مشارکت های اجتماعی مردم، کشور را در مسیر ترقّی و پیشرفت قرار داد.

طی سال های گذشته، از سوی دولت، قوه قضائیه و نهادهای مردمی اقداماتی در این خصوص و تحت عناوینی از قبیل؛ آموزش های عمومی حقوق، سواد حقوقی، آگاهی های حقوقی، توانایی ها و مهارت های حقوقی، حقوق شهروندی، توانمندسازی حقوقی و... انجام شده که به نظر می رسد نیازمند توجه بیشتر دستگاه ها و نهادهای مسئول و بسیج تمامی ظرفیت ها و امکانات موجود درراستای ایجاد تحولی فراگیر در ابعاد مختلف؛ فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در جامعه، است.

در آموزش همگانی حقوق، می توان از روش های رسمی؛ با تهیه و تدوین کتب درسی برای دانش آموزان ، دانشجویان و سایر صنوف و غیر رسمی؛ با برگزاری کارگاه های آموزشی، مشاوره های تلفنی، ساخت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، تهیه کتابچه ها و بروشورها، درج و انتشار نکات و مطالب دررسانه های مختلف و... ، استفاده نمود.

به لحاظ محتوایی نیز این آموزش ها میبایست متناسب با مشکلات و چالش های اصلی مردم باشد و اساساً باید بین نیازمندی های حقوقی و قضایی افراد و محتوای آموزش ها، رابطه درستی وجود داشته باشد. البته باید در نظر داشت که علی رغم دشواری و پیچیدگی ادبیات رشته حقوق، لازم است از ابزارها و روش های ساده، جذاب و همه فهم برای انتقال مفاهیم حقوقی به مخاطبان(متناسب با سطوح اقشار جامعه)، استفاده نمود.

با توجه به این مسئله که ناآگاهی از مسائل حقوقی و قضایی، یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی محسوب می شود و دارای تبعات و آثارمنفی عدیده‌ای در ابعاد فردی و اجتماعی زندگی مردم بوده و هزینه های بسیار زیادی را به جامعه تحمیل می کند که در کیفیت خدمات سیستم های اداری و قضایی کشور نقش مستقیمی دارد و در نهایت موجب نارضایتی مردم از نظام تقنینی، اجرایی و قضایی می شود. در چندسال اخیر یکی از ماموریت های اصلی سازمان بسیج حقوق دانان کشور نیز اهتمام جدی نسبت به آموزش همگانی حقوق بمنظور افزایش دانش و اطلاعات حقوقی و قضایی مردم و پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی، بوده است.

آموزش همگانی حقوق به صورت آزمایشی از سال ۱۳۹۴ در چند استان کشور بصورت پایلوت آغاز و باعنایت به دستاوردها و موفقیت های حاصله، از سال ۱۳۹۷ در برنامه های مصوب سازمان بسیج حقوق دانان قرار گرفته و در گام نخست ، تحت عنوان "طرح هر مسجد یک حقوق دان " در سطح مساجد شاخص ۳۱ استان ، در بیش از ۱۰۰۰ مسجد کشور با استفاده از حقوق دانان بسیجی و برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره های حقوقی رایگان در حال اجرا می باشد.

مهمترین محورهای موضوعات ارائه شده در این طرح؛ تحکیم بنیان خانواده، پیشگیری از خشونت، پیشگیری از اعتیاد، آموزش حقوق مالی واقتصادی و تبیین حقوق عامه و مصادیق آن می باشد.

بحمدالله، در سال گذشته بمنظور ارتقای سطح مهارت های آموزشی مربیان آموزش همگانی حقوق  دوره تربیت مربی در قالب دوره حقوق دان تراز انقلاب با حضور ۲۰۰ نفر از حقوق دانان بسیجی کشور برگزار گردید که ان شاء الله دوره دوم نیز بزودی برگزار خواهد شد.

سازمان بسیج حقوق دانان ، علاوه بر برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره های حقوقی  متعدد در مراکز عمومی، مصلی ها ، بقاع متبرکه و امامزادگان و مساجد ، در صدد است نسبت به تهیه و تولید برنامه ها و محصولات آموزشی ، فرهنگی و هنری از جمله؛ بروشورهای حقوقی، موشن گرافی، فیلم کوتاه، مستند، طنز حقوقی و... در دبیرخانه آموزش همگانی حقوق و ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به مردم ، گام اثربخشی در زمینه  کاهش آسیب های اجتماعی و کاهش پرونده های وارده به محاکم دادگستری بردارد.

نویسنده: 

عظیم نوری کهریز

معاون تربیت و آموزش سازمان بسیج حقوق دانان

و دبیر طرح ملی آموزش همگانی حقوق سازمان بسیج حقوق دانان کشور

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
گروه علمی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
تابستان۱۳۹۸
نویسنده:
روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
دی ماه ۱۳۹۸
نویسنده:
مهدی بهرامیان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۸
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶