Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

چالش های حقوقی فضای مجازی در میزگرد آینده پژوهی سازمان بسیج حقوق دانان

میزگرد آینده پژوهی چالش های حقوقی فضای مجازی با حضور دکتر وکیلیان پژوهشگر حقوق سایبری و جلالی فراهانی پژوهشگر حقوق سایبری در سازمان بسیج حقوق دانان کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان ، صبح امروز(یکشنبه) جلسه میزگرد آینده پژوهی چالش های حقوقی فضای مجازی  با حضور دکتر وکیلیان پژوهشگر حقوق سایبری و جلالی فراهانی پژوهشگر حقوق سایبری در سازمان بسیج حقوق دانان کشور برگزار شد. 

محمدمهدی غمامی مدیر پژهشکده راهبری، کاربردی سازمان بسیج حقوق دانان در آغاز این میزگرد بیان کرد: در کنار مزایا و خدماتی که فضای مجازی برای زندگی انسان فراهم می کند، چالش های قابل توجهی هم ایجاد کرده است و این امر موجب شد که در دهه ۸۰ قانون جرایم رایانه‌ای را وضع کردیم با این وجود این قانون جوابگوی زندگی جمعی انسان نیست. در واقع فضای مجازی مخاطراتی را برای زندگی انسان در پی داشته است که در حال افزایش و گسترده تر شدن هستند بنابراین دولت‌ها باید تدابیری بیندیشند که چگونه آینده نظام سیاسی خود را در مقابل مخاطرات صیانت کنند. غمامی بر این نکته تاکید کرد که آینده فضای مجازی بسیاری از اقتدارات دولت ها و حقوق شهروندی شهروندان را به چالش خواهد کشید. 

وکیلیان بحث را با برشماری تحولات در حوزه فضای مجازی شروع و بر این امر تاکید کرد که در این دوره با چالش هایی در فضای مجازی مواجه ایم از جمله بلاک چین ها که برای حاکمیت بسیار مهم است و در حوزه وضع قواعد و مقررات این حوزه عقب هستیم. 

جلالی نیز در ادامه بحث بیان کرد که ما در مسائل و مباحث تقنینی ارتباطات به مراتب از عرصه جهانی عقب هستیم و هنوز در مسائل و مباحث اصلی حقوق سایبر نتوانسته ایم چاره جویی کنیم.

وی با اشاره به چالش بلاک چین در حوزه حکمرانی به عنوان یک مسئله مهم تاکید کرد: در کشور ما به دلیل مشخص نکردن قلمرو حاکمیتی‌مان در حوزه فضای مجازی، شبکه های اجتماعی در هیچ قلمرویی حضور ندارند. 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
گروه علمی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
تابستان۱۳۹۸
نویسنده:
روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان کشور
سال چاپ یا تولید:
دی ماه ۱۳۹۸
نویسنده:
مهدی بهرامیان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۸
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶