Shopping cart is empty

۰

ریال۰,

دکتر هیبت الله نژندی منش:

سکوت مجامع بین المللی در برابر فجایع در حال اتفاق یمن عجیب است !

عصر روز دوشنبه پنجم آذرماه ۱۳۹۷ به همت سازمان بسیج حقوق دانان نشست بررسی وضعیت حقوقی –سیاسی مردم مظلوم یمن و تبیین جنایات کشورهای متخاصم در سالن همایش های سازمان تعزیرات حکومتی برگزار شد؛

عصر روز دوشنبه پنجم آذرماه ۱۳۹۷ به همت سازمان بسیج حقوق دانان نشست بررسی وضعیت حقوقی –سیاسی مردم مظلوم یمن و تبیین جنایات کشورهای متخاصم در سالن همایش های سازمان تعزیرات حکومتی برگزار شد؛ در این نشست دکتر هیبت الله نژندی منش و دکتر محمد صادق کوشکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور به ایراد سخنرانی و شرح موضع پرداختند.

دکتر هیبت الله نژندی منش در ابتدای این نشست با اشاره به اسناد بین المللی و سکوت عجیب سازمان های حقوق بشری در قبال جنایات چهار سال اخیر در یمن گفت : ائتلاف عربی به سردمداری سعودی مدعی است به درخواست رئیس جمهور یمن در این کشور حضور نظامی دارد اما واقعیت این است که فرد مورد ادعای عربستانی ها پیش از خروج از کشور یمن استعفا داده بود و مشروعیتی برای درخواست حضور نظامی ائتلاف ندارد.

وی اضافه کرد: اقدام ائتلاف عربی که با همراهی آمریکایی ها نیز مقارن شده حتی اگر به درخواست رئیس جمهور قانونی یک کشور هم باشد که نیست به جهت اینکه لازمه گرفتن و ستاندن حق عدم اضرار به دیگری است جنایت محسوب می شود زیرا ارتش های ائتلاف بی توجه به حقوق بین الملل زیرساخت های درمانی ، بهداشتی و زیستی مردم یمن را نشانه رفته اند و این سو تغذیه شدید و شیوع بیماری های واگیر دار به جهت عدم ورود دارو و غذای مناسب مصداق عینی ضرر رساندن به مردم عادی است.

این مدرس دانشگاه افزود: مردم یمن بر اسا تمامی اسناد بین المللی حق دفاع از خود دارند و این حق دفاع هم جمعی است و هم فردی زیرا دولت سعودی در حملات خود پایگاه های نظامی را مورد هدف قرار نمی دهد و صرفا در پی هدف قرار دادن اماکنی است که مملو از جمعیت زنان و کودکان است که مصداق عینی ژنوسید محسوب می شود ، واقعیت است یک گروه مذهبی – سیاسی در یمن توسط دولت سعودی به صورت هدفمند با ایجاد قحطی، از بین بردن زیر ساخت های بهداشتی در حال پاکسازی قومی است که بسیار نگران کننده است . دکتر نژندی منش اضافه کرد :سعودی نه تنها اصل عدم تفکیک در حملات نظامی را رعایت نمی کند بلکه بارها شاهد ای بوده ایم که جنگنده های سعودی به بیمارستان ها ، مجالس عروسی و مراکز تجمع مثل بازار ها حمله کرده اند ! نمونه آن ها در مارس ۲۰۱۶ / اکتبر ۲۰۱۶ / دسامبر ۲۰۱۷ و.... بوده است که کشتار بسیار عجیبی را نیز به جا گذاشته .

این پژوهشگر و استاد حقوق بین الملل با اشاره به اقدامات صورت گرفته پراکنده فعالان حقوق بشر در دنیا برای متوقف کردن ماشین جنگ ائتلاف عربی سعودی گفت : سکوت مجامع بین المللی در برابر فجایع در حال اتفاق یمن عجیب است ! بهترین شیوه برای جلوگیری از روند نسل کشی و جنایات در حال وقوع در یمن استفاده از ظرفیت تشکل های مردمی و بین المللی برای افشاگری و کشاندن پای فعالان حقوق بشر یه این ماجراست که باید توسط حقوق دانان مورد توجه جدی قرار بگیرد !  قطعا باید این نکته را نیز مورد توجه داشته باشیم که تنها نهاد بین المللی که می تواند در مقابل حربه حق وتو ایالات متحده آمریکا برای کشور های مسلمان بخصوص جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار بگیرد دیوان بین المللی کیفری است که آمریکایی ها بشدت به دنبال تضعیف آن هستند.

همچنین در پایان دکتر نژندی منش با تشکر از دغدغه مندی سازمان بسیج حقوق دانان در این زمینه گفت: پیروزی نهایی قطعا اذان مردم مقاوم یمن است و این نوید را رهبرمعظم انقلاب (مدظله العالی) نیز پیشاپیش داده اند اما سازمان بسیج حقوق دانان بعنوان قشر تخصصی بسیجی باید به دنبال به حرکت درآوردن پویش های تخصصی و حقوقی برای حل مشکلات داخلی و خارجی باشد و قطعا ضرورتی ندارد علوم ما وابسته به ترجمه های مقالات غربی باشد و باید خودمان با استفاده از ظرفیت تحصیل کردگان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حقوق در تولید علم کوشا و پیش قدم باشیم.

 

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵