Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

سؤال نمایندگان مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی درباره عدم برخورد با رسانه‌های تخریب‌گر روابط ایران و عراق

چرا به دستور رئیس قوه‌قضائیه عمل نمی‌شود؟

رئیس قوه‌قضائیه درباره لزوم برخورد با رسانه‌‌های هتاک نسبت به زوار عراقی است که ۱۹ شهریورماه در جلسه مسؤولان عالی قضایی مطرح کرد.

«ما باید در مقابل دشمنی که به آبروی زوار امام رضا(ع) هم رحم نمی‌کند، به هوش باشیم. همین چند هفته پیش که چنین مسائلی مطرح شد، بنده به دادستان محترم تهران گفتم که این شروع یک فتنه است و باید با رسانه‌‌‌هایی که این موضوع را برجسته می‌کنند و از این طریق به ایجاد تقابل میان مردم ایران و عراق می‌پردازند، برخورد شود، البته ممکن است چند نفری هم در گوشه‌ای تخلف کرده باشند که باید در جای خود رسیدگی شود اما برجسته کردن موضوع و تعمیم آن به زوار عراقی حضرت امام رضا(ع) توسط برخی رسانه‌ها مستلزم اعلام جرم دادستانی است».
 این بخشی از اظهارات مهم و صریح آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه‌قضائیه درباره لزوم برخورد با رسانه‌‌های هتاک نسبت به زوار عراقی است که ۱۹ شهریورماه در جلسه مسؤولان عالی قضایی مطرح شد. نکته قابل توجه اینکه رئیس قوه‌قضائیه در تاریخ مذکور تاکید کرد دستور برخورد با رسانه‌‌های هتاک را چند هفته قبل صادر کرده است. این یعنی اکنون بیش از یک ماه از دستور آیت‌الله آملی‌لاریجانی برای اعلام جرم علیه رسانه‌‌‌هایی که به زوار عراقی امام رضا علیه‌السلام تهمت ناشایست زدند می‌گذرد اما آنچه از ظواهر امر مشخص است همچنان با این رسانه‌ها برخوردی نشده است. در عین حال دستور و مطالبه رئیس قوه‌قضائیه از دادستانی برای برخورد با رسانه‌‌های هتاک با واکنش نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی مواجه شده است. به اعتقاد آنها لازم است دستور رئیس قوه‌قضائیه درباره رسانه‌های هتاک حتما اجرایی شود. در همین رابطه، آیت‌الله محسن مجتهدشبستری، عضو مجلس خبرگان رهبری معتقد است با رسانه‌‌‌هایی که در روابط ایران و عراق اختلاف‌افکنی کردند باید برخورد شود. وی همچنین تاکید کرد وقتی رئیس قوه‌قضائیه دستوری صادر می‌کند باید اجرایی شود. آیت‌الله محسن مجتهدشبستری در گفت‌وگو با «راه دانا» با اشاره به دستور رئیس قوه‌قضائیه درباره برخورد با روزنامه‌های شایعه‌افکن در مسأله ایران و عراق اظهار داشت: این مسائل، مسائل امنیتی است و قوه‌قضائیه مصلحت دیده است در مسأله ورود کند و حتما برخورد با این روزنامه‌ها لازم بوده که رئیس قوه دستور برخورد با روزنامه‌های شایعه‌افکن را داده است. وی افزود: قوه‌قضائیه مسائل را رصد می‌کند و وقتی تشخیص بدهد جرمی اتفاق افتاده به موضوع ورود پیدا می‌کند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دامن زدن به مسائل اختلاف‌افکن بین ایران و کشورهای همسایه صحیح نیست و اگر این مسائل از جنس شایعه باشد که خیلی بدتر است و باید این اقدامات محکوم شود. آیت‌الله شبستری ادامه داد: بعضی روزنامه‌ها دنبال جنجال، ماجراجویی و تفرقه‌افکنی هستند و به دنبال سوژه می‌گردند و گاهی این ماجراجویی روزنامه‌ها موجب تضعیف کشور می‌شود، بنابراین لازم است با روزنامه‌هایی از این دست برخورد قانونی انجام شود. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی رئیس قوه‌قضائیه دستوری را صادر می‌کنند باید اجرایی شود و امیدواریم دیگر شاهد انتشار چنین شایعات تفرقه‌افکنی در رسانه‌های کشور نباشیم.
 نمی‌دانم چرا برخورد نمی‌شود؟
حجت‌الاسلام پژمانفر، نماینده مردم مشهد نیز معتقد است عدم برخورد با رسانه‌‌‌هایی که علیه زوار عراقی امام رضا علیه‌السلام هتاکی کرده‌‌اند باعث تداوم اقدامات آنها در این زمینه می‌شود. او همچنین از عدم برخورد با این رسانه‌ها به‌رغم دستور صریح رئیس قوه‌قضائیه ابراز تعجب کرد. نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید» در پاسخ به سوالی درباره چرایی عدم برخورد با روزنامه‌‌های شرق و شهروند و خبرگزاری ایسنا و خبرآنلاین که نقش قابل توجهی در شایعه‌پراکنی علیه زوار عراقی داشتند، گفت: ما از عدم برخورد با رسانه‌‌های هتاک گله داریم؛ انتظار ما از دستگاه قضا و دادستانی این است که در همان مراحل اولیه با عاملان شایعه‌پراکنی درباره زوار عراقی برخورد جدی می‌شد و واقعا نمی‌دانم علت این همه تاخیر برای ورود به این موضوع مهم چیست؟ وی با اشاره به تداوم اختلاف‌افکنی میان مردم ایران و عراق از سوی برخی از این رسانه‌ها تاکید کرد: عدم برخورد بموقع، باعث وقیح‌‌‌‌‌‌تر شدن این رسانه‌‌های هتاک می‌شود و از سویی زمینه‌ساز تداوم دروغ‌پردازی‌هاست. پژمان‌فر با اشاره به تصریح رئیس قوه‌قضائیه درباره انجام جرم از سوی رسانه‌‌های یادشده گفت: آیت‌الله آملی‌لاریجانی هفته گذشته صراحتا گفت چند هفته پیش به دادستان تاکید کرده است شایعه‌پراکنی برخی رسانه‌ها درباره زوار عراقی امام رضا علیه‌السلام مستلزم اعلام جرم است؛ من واقعا نمی‌دانم چرا دادستانی درباره این موضوع مهم که هم به مقدسات بازمی‌گردد و هم به روابط مهم و استراتژیک ۲ کشور هنوز هیچ اقدامی نکرده است. نماینده مردم مشهد ادامه داد: اقدام این رسانه‌ها توهین آشکار به مردم کل کشور بویژه مردم مشهد بود که باعث شد احساسات مردم جریحه‌دار شود. وی تأکید کرد: این رسانه‌ها با دروغ‌پراکنی منافع ملی کشور را زیر سؤال بردند و زمینه‌ساز برخی اتفاقات در داخل و خارج از کشور شدند. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: اینجانب شخصا به‌عنوان شاکی، این مسأله را از طریق دستگاه قضایی پیگیری خواهم کرد. نماینده مردم مشهد با اشاره به لزوم برخورد مناسب و بهنگام با این دست تخلفات خاطرنشان کرد: انتظار بنده این است که دستگاه قضایی نسبت به این موضوع برخورد مناسبی انجام دهد و طبیعتا عدم برخورد با این مسائل موجب توسعه جرم در کشور خواهد شد. پژمانفر همچنین در پاسخ به سؤال دیگر فرهنگ سدید مبنی بر اینکه اتفاقات اخیر در بصره را تا چه میزان با دروغ‌پراکنی‌‌های رسانه‌‌های زنجیره‌ای مرتبط می‌دانید؟ گفت: بنده به ‌طور قطع نمی‌توانم بگویم ارتباط دارد یا نه اما ظواهر امر نشان می‌دهد بی‌ارتباط هم نیست؛ این اقدامات مانند نخ یک تسبیح به هم مرتبط هستند. پژمانفر در پایان خاطرنشان کرد: شایعه‌پراکنی‌‌های اخیر درباره زوار عراقی باعث کدورت بین ۲ ملت ایران و عراق می‌شود و این اتفاقات تحت نظارت یک جریان سازمان‌یافته در حال وقوع است که لازم است با آن مقابله شود.

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵