Shopping cart is empty

۰

ریال,۰

قول پیگیری قوه قضائیه در سریع‌ترین زمان:

احتکار، زمین خواری وتخلفات بانکی و اقتصادی را در سامانه «سجام» گزارش دهید

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه، گفت: اگر مردم بابت دادن وام‌ها و سودهای کلان گلایه‌مند هستند یا بدهکاران کلان بانکی را می‌شناسند و مدرک و سندی هم دارند به ما حتما گزارش دهند.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه، گفت: اگر مردم بابت دادن وام‌ها و سودهای کلان گلایه‌مند هستند یا بدهکاران کلان بانکی را می‌شناسند و مدرک و سندی هم دارند به ما حتما گزارش دهند.

به گزارش ایسنا، علی اصغر رفاهی دیروز در نشستی با اصحاب رسانه با بیان اینکه قرار بر این است که گزارش‌های برنامه سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمی) به صورت هر هفته بیان شود، گفت: با نظر معاون اجتماعی قوه قضائیه چند ماهی است سامانه جامع اطلاعات مردمی یا سجام در تمام استان‌های کشور آغاز به کار کرده و مردم می‌توانند به عنوان ناظران پیشگیری ورود عملیاتی داشته باشند و ما هم تعهد می‌کنیم با کمک مردم نظارت را عملیاتی کنیم. در شرایط کنونی که جرایم اقتصادی در جریان است و افراد سودجو با سوءاستفاده به مردم ستم می‌کنند، می‌توان با سامانه سجام بسیاری از جرایم و تخلفات گمنام و مخفی را با کمک مردم، آشکار کرد.
 رفاهی با‌اشاره به اینکه نظارت متمرکز توسط قوای سه ‌گانه انجام می‌شود، اظهار داشت: این نوع نظارت کافی نیست و باید نظارت غیرمتمرکز را با کمک سامانه سجام تحقق بخشید. سامانه سجام در کوتاه‌ترین زمان اطلاعات را به عالی‌ترین مقامات قضایی و اجرایی شهر، شهرستان و استان می‌رساند.
وی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعاتی که انتظار داریم مردم اطلاعات آن را با کمک این سامانه ثبت کنند موضوع احتکار است، عنوان کرد: چند شب گذشته معاون اول قوه قضائیه تقاضای معرفی متخلفان اقتصادی را داشتند، در این راستا سامانه سجام آمادگی دارد در هر نهاد و جایی که احساس می‌شود پارتی‌ بازی و تخلف وجود دارد، ثبت و رسیدگی شود. برابر قانون اساسی احیای حقوق عامه از وظایف کلان قوه قضائیه است و هرجایی شهروندان موضوعی در حیطه تضییع حقوق احساس کردند با سامانه سجام اطلاع‌رسانی کنند تا خیلی زود به دست مسئولان قضایی و اجرایی برسد.
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: موضوع دیگر که می‌توان در این سامانه ثبت کرد مربوط به حوزه بانکداری است، اگر مردم بابت دادن وام‌ها و سودهای کلان گلایه‌مند هستند یا بدهکاران کلان بانکی را می‌شناسند و مدرک و سندی هم دارند به ما حتما گزارش دهند. این گزارش ‌ها باید مستند باشد. در موضوع قاچاق کالا و ارز و مسائل مربوط به کارگری و کارفرمایی هرجا مردم احساس کردند قاچاق در حال انجام است یا کارخانه آنها در حال تعطیلی است یا تعطیل شده است به قید فوریت آن را اطلاع دهند و ما تعهد می‌کنیم سریع به این موارد رسیدگی کنیم.
رفاهی، خاطرنشان کرد: در صورتی که نواقص فنی و بهداشتی محیط‌های کارگری که در حال انجام فعالیت هستند نیز اطلاع‌رسانی و ثبت شوند می‌توان از بروز حوادث کاری جلوگیری کرد و اگر این اتفاق نهادینه شود حوادث کارگری کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه موضوع دیگری که در اولویت سامانه سجام است اقدامات علیه محیط زیست است، گفت: با توجه به اهمیت محیط زیست اقدامات مجرمانه یا لطمه زدن به محیط زیست موضوعات ثبت شده در سامانه سجام سریعا رسیدگی می‌شود. بحث زمین‌خواری، کوه‌خواری و ساحل‌خواری یا تصرف اراضی ملی و دولتی از دیگر موضوعاتی است که در اولویت‌ رسیدگی ما پس از ثبت در سامانه سجام است. اگر گزارشی علیه فرد یا افرادی با مدارک به دست ما برسد قطعا هشدارهای خصوصی را به افراد می‌دهیم و رسیدگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و بنا داریم افرادی را به عنوان ناظر و دیدبان در سازمان‌ها مستقر کنیم. در این سامانه با مسائل شخصی مردم کاری نداریم، نمی‌خواهیم پرونده ‌های قوه قضائیه را بیشتر کنیم بلکه رویکرد ما پیشگیری از وقوع جرم است.
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی قوه قضائیه درخصوص سنجش صحت مدارک ارائه شده در سامانه سجام، گفت: تاکنون بیش از ۹۰ درصد مدارکی ارسالی، تایید شده‌اند. گزارش‌های واصله ابتدا به هسته‌‌هایی می‌روند که بیش از ۵۰ نفر عضو دارند. در هر استان و شهرستانی مسئول سامانه سجام وجود دارد و بعد از تایید سلسله مراتبی اینجانب با تایید گزارش، آن را برای مسئولان ارسال می‌کنم و ممکن است در موضوعاتی مثل احتکار سریعا و در حد چند دقیقه گزارش ‌ها به دست مسئولان برسد.
رفاهی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر اینکه مردم هرجا مشاهداتی مانند بهره‌برداری از چاه‌های غیرمجاز و یا انبار سلاح‌های غیرمجاز را داشتند در این سامانه برای ما گزارش دهند. در زمینه احتکار دارو یا هر زمینه دیگری که تخلف محسوب می‌شود در صورتی که به صورت مستند برای ما گزارش شود پیگیری خواهیم کرد. تا این لحظه گزارشی برای احتکار دارو نداشتیم. در زمینه فرار مالیاتی هم هرجا شهروندان احساس کردند تخلفی در حال وقوع است آن را به ما گزارش دهند.
وظیفه شناسایی بدهکاران کلان بانکی
 بر عهده کیست؟!
این مسئول محترم، در حالی می‌گوید که «اگر مردم بابت دادن وام‌ها و سودهای کلان گلایه‌مند هستند یا بدهکاران کلان بانکی را می‌شناسند و مدرک و سندی هم دارند به ما حتما گزارش دهند»، که در این زمینه نکاتی را باید خاطر‌نشان کرد؛ نخست آنکه بدهکاران کلان با سیستم بانکی کشور روبرو بوده و مردم اصولا این افراد را نه می‌شناسند و نه این بدهکاران با مردم در تماس هستند که مردم آنها را بشناسند.
نکته دوم اینکه بدهکاران کلان بانکی به سیستم بانکی بدهکار بوده و اسامی آنان ثبت و ضبط شده است، این اسامی و مشخصات بدهکاران پیش نهادهای مسئول است نه مردم و حال پیگیری اینکه مردم آنها را معرفی کنند عقلانی به نظر نمی‌رسد.

تلگرام

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

محصولات

نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۶
نویسنده:
سازمان بسیج حقوقدانان
سال چاپ یا تولید:
۱۳۹۵