شناسه : 26751
د., 06/28/2021 - 14:35
نویسنده : adminbasij
در مراسم تجلیل از آیت الله رئیسی مرد تحول قوه قضایی در گام دوم انقلاب

حضرت آیت الله کعبی: هرکس رئیس قوه قضائیه شود الزاما باید برنامه تحول قضائی آیت الله رئیسی را به جد پی‌گیری کند

اساتيد حقوق و حقوقدانان بسيجي قدردان تحول آفرینی آيت الله رئيسي در قوه قضائیه هستند و البته مردم نیز با انتخاب آيت الله رئيسی به ریاست قوه مجریه از ايشان تشكر كردند، بسیج حقوقدانان نیز به نوبه خود از زحمات ایشان در این سال‌ها تشکر می‌کند.

Image
1

به گزارش روابط عمومي سازمان بسيج حقوق دانان؛ نشست «تحول قضایی و الزامات آن از شهید بهشتی تا آیت الله رئیسی» که به مناسبت تجلیل از نقش آیت الله رئیسی در دستگاه قضا در روز یکشنبه 6 تیرماه  با سخنرانی آیت الله کعبی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوق دانان درسالن شهید قاسم سلیمانی مجتمع فرهنگی حضرت ولیعصر(عج) برگزار گردید.

Image
1

 در ابن نشست آقای انبارکی مسئول سازمان بسیج حقوق دانان و دکتر فیروز اصلانی استاد دانشگاه حقوق و علوم سیاسی تهران و دبیر هیئت اندیشه ورز سازمان و همچنین برخی از نخبگان حقوقی و قضایی کشور و اعضای هیئت اندیشه ورز سازمان حضور داشتند.

آیت الله کعبی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن بیان مهمترین ویژگی‌های ادوار مختلف قوه قضائیه در چهل و دو سال گذشته و تقدیر از نقش ممتاز آیت الله رئیسی در دوران مدیریت این قوه گفت: اساتيد حقوق و حقوقدانان بسيجي قدردان تحول آفرینی آيت الله رئيسي در قوه قضائیه هستند و البته مردم نیز با انتخاب آيت الله رئيسی به ریاست قوه مجریه از ايشان تشكر كردند، بسیج حقوقدانان نیز به نوبه خود از زحمات ایشان در این سال‌ها تشکر می‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: هرکس رئیس قوه قضائیه شود الزاما باید برنامه تحول قضائی آیت الله رئیسی را به جد پی‌گیری کند؛ بهبود و ارتقاء سند تحول قضائي از بايسته‌هاى دوره جديد دستگاه قضائی است، ضمن آنکه همه اساتید و حقوقدانان آماده همکاری با رئیس جدید دستگاه قضا می‌باشند.

نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: حضور در میدان تحول در کنار دولت مردمی و تحول‌گرا و فسادستیز آیت الله رئیسی از طریق هم‌افزایی قوای مجریه و قضائیه به تقویت هر چه بیشتر امید مردم و شتاب بخشیدن به تحولات کمک می‌کند.

آیت الله کعبی افزود: بنابراین توانمندسازی این قوه و استفاده از تمامی ظرفیت‌های آن می‌تواند به توانمند‌سازی هر چه بیشتر دیگر قوا خاصه قوه مجریه بیانجامد.

وی با اشاره به تحولات دستگاه قضا در دوره آیت الله رئیسی از جمله اقدامات ایشان در زمینه تقویت کمی و کیفی نیروی انسانی قوه قضائیه، هوشمندسازی هرچه بیشتر دستگاه قضا و توسعه بستر ارائه خدمات الکترونیک آن را از برنامه‌های مهم ریاست جدید این قوه خواندند.

وی همچنین عنوان کرد: تشکیل دادگاه ویژه حقوق بشر، دادگاه ویژه حقوق شهروندی، اتحادیه حقوقدانان جهان اسلام، برون سپاری امور و برخی کارویژه‌های قوه قضائیه، حبس زدایی، کیفرزدایی و ارتباط مستمر دستگاه قضا با حوزه و دانشگاه و مردمی سازی این قوه از برنامه‌ها و عوامل مهم و مؤثر در بهبود کیفیت ارائه خدمات دستگاه قضا بود.

وی افزود: قوه قضائیه هم نسبت به فعل‌ها و هم نسبت به ترک فعل‌ها باید واکنش داشته باشد، در این خصوص قوه قضاییه تشکیلات کارآمد می‌خواهد؛ قوه قضاییه تنها به معنی داوری و حل و فصل خصومت نیست، بلکه قوه قضاییه باید ملجأ مردم در استیفای حقوق آنها باشد.

آیت الله کعبی در پایان با اشاره به برخی آسیب‌های دستگاه قضا خاطرنشان کرد: از جمله این آسیب‌ها طولانی بودن فرایند دادرسی، وقوع برخی اشکالات در روند اداری و قضائی که می‌تواند عدالت در رسیدگی‌ها را در برخی موارد در معرض تهدید قرار دهد، نحوه مواجهه با مراجعین، متهمان و محکومان و ضرورت ارتقای رعایت کرامت افراد، صدور برخی احکام غیر متقن، بالا بودن حجم پرونده‌های ورودی به قوه، عدم اعتماد کافی مردم به دستگاه قضایی با وجود ارتقای این موضوع در سالهای اخیر، اجرای نامناسب برخی احکام صادره از دادگاه، وجود برخی قوانین و مقررات دست و پاگیر که مانع تحول دستگاه قضایی و بسط عدالت است و مواردی از این قبیل می‌باشد.

Image
1

دکتر اصلانی دبیرهیئت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوق دانان در این نشست عنوان کرد:ما نمی توانیم چشم را بر فرصت طلب ها، سو استفاده کننده ها و ساز شکاران ببندیم وتحول در دستگاه قضا، مبارزه با فساد و برقراری عدالت، با سرعت باید در دستگاه قضا تداوم پیدا کند.

انتهای پیام/

Image
1

Image
1
Image
1

 

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید