شناسه : 25975
چ., 02/17/2021 - 14:09
نویسنده : adminbasijlaw
وزیر امور خارجه اعلام کرد

طرف های مقابل ما در برجام باید به تعهدات خود برگردند

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه از ۲۱ فوریه اقدامات داوطلبانه ما متوقف می شود، گفت: باید طرف های مقابل ما در ۵+۱ به تعهدات خود برگردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، در حاشیه نشست هفتگی هئیت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اینکه معیار ایران در لغو موثر تحریم ها و سفر احتمالی گروسی چیست، گفت: دولت نظراتش را درباره مصوبه مجلس قبلا  با صراحت و شفافیت اعلام کرده است. این مصوبه امروز به قانون کشور تبدیل شده است و دولت خود را موظف به اجرای قانون می‌داند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه براساس این قانون در تاریخ پنجم اسفند کاهش نظارت آژانس و نه توقف نظارت اجرا می‌شود، یادآور شد: تاکنون براساس قرارداد پادمان که در واقع استاندارد نظارت آژانس هست، عمل کردیم. و عضو پادمان هستیم و آن را ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه به عنوان یک اقدام داوطلبانه ما پروتکل الحاقی را بدون تصویب در برجام اجرا کردیم و الان مجلس تصمیم گرفته این اجرا را متوقف کند، درباره جزئیات این مسئله گفت:  اتفاقی که خواهد افتاد این است که با درخواستی که آقای گروسی انجام دادند با ایشان مشورت خواهیم کرد و این اتفاق صورت خواهد گرفت. سازمان انرژی اتمی به آژانس رسما اعلام کرده که از تاریخ 23 فوریه اقدامات داوطلبانه ما در اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد اما نظارت آژانس ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در مورد کیفیت نظارت هم سازمان آمادگی دارد که با آژانس گفت وگو کند و به نتیجه برسد، افزود: نکته‌ای که بسیار مهم است این است که نظارت‌های آژانس به صورت عادی یعنی نظارت‌هایی که در اکثر کشورهای دنیا دارد، ادامه پیدا خواهد کرد.

 ظریف  ادامه داد: اقداماتی که ایران انجام داده از جمله قانون مجلس، در اجرای ماده 36 برجام هست. ما داخل برجام هستیم و کشوری هستیم که به تعهداتمان همیشه پایبند بودیم و همانطور که در بالاترین سطح کشور اعلام شده، به مجرد اینکه آمریکا تحریم‌ها را بردارد و سایر شرکا به تعهداتشان عمل کنند، دیگر دلیلی نمی‌ماند که ایران اقدام جبرانی انجام دهد.

وزیر امورخارجه درباره فرصت آمریکا برای احیای برجام گفت:  الان یک ماه است که دولت آقای بایدن سیاست فشار حداکثری دولت آقای ترامپ یعنی سیاست بی‌قانونی، قلدری و زورگویی را ادامه می‌دهد.اگر اینها معتقدند که آن سیاست شکست خورده و ادامه آن سیاست هم کمکی به آنها نمی‌کند و شکست و بی‌آبرویی را برای آنها دارد.

ظریف افزود:  تمام اقداماتی که ما می‌کنیم قابل بازگشت است اما این آمریکاست که با یک وضعیت جدیدی مواجه می‌شود و این وضعیت ادامه پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره وزیر اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی براینکه درهای دیپلماسی همچنان باز است، گفت: ما معتقدیم که در حال حاضر توافقی داریم که نتیجه مذاکرات مستقیم، دوجانبه، سه‌جانبه و چند جانبه ایران و آمریکا برای مدت دو سال بود. این مذاکرات به نتیجه رسیده و توافقی روی میز هست. نیاز به مذاکره ندارد این توافق باید اجرا شود.

ظریف گفت: آمریکایی‌ها ممکن است از چیزهایی که توافق کردند، خوششان نیامده باشد اما  اروپایی‌ها و آمریکا، باید بداند آنچه که توافق شده، مورد مذاکره مجدد قرار نخواهد گرفت. برای اجرای آن چیزی هم که توافق شده مذاکره مجدید نیاز نیست.

** نیازی به مذاکره مستقیم با آمریکا نیست

 وی درباره احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا نیز گفت: نیازی به مذاکره مستقیم نیست، آمریکایی‌ها تعهداتشان را اجرا کنند وارد پنج بعلاوه یک شوند.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره احتمال سفر مدیرکل آژانس به ایران و اینکه آیا قرار است درباره مسئله خاصی مذاکره شود، گفت: من نمی‌دانم ایشان امروز به تهران می‌آید یا نه. اما شنیدیم که ایشان درخواست سفر به ایران کرده است. وقتی به ایران بیاید طرف مذاکره ایشان همکاران ما در سازمان انرژی اتمی خواهند بود.

وزیر امور خارجه گفت: مدیرکل آژانس درخواست کرده به ایران بیاید. سوالاتی دارد و ممکن است پیشنهاداتی داشته باشد و همکاران ما در سازمان انرژی اتمی تلاش می‌کنند نگرانی‌های ایشان را رفع کنند. در واقع مسیر جدیدی که از روز 5 اسفند شروع می‌شود با کمترین نگرانی ادامه پیدا کند.

ظریف درباره جزئیات گفت وگوی روحانی و رئیس جمهور سوئیس و اینکه  آیا وی پیامی از طرف بایدن داشته است، تصریح کرد: پیامی در این تلفن تبادل نشد. آنچه که توسط دستگاه ریاست جمهوری و نه شخص  رئیس جمهور  در مورد محتوای مکالمه تلفنی ایشان اعلام شد، تاکید مجدد بر آنچه بود که بیان کردم.

وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره سکوت بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت: من احساس می‌کنم سکوت آقای بایدن نشان دهنده بحث داخلی در داخل دولت آمریکاست که متاسفانه برخی از اعضای تیم بایدن فکر می‌کنند علیرغم اینکه همه آنها اذعان کردند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده است،  می‌توانند از آن امتیاز بگیرند.

وزیر امور خارجه افزود: آنها به زودی متوجه خواهند شد که زمان به نفع آنها نیست و به ضرر آنهاست. لذا هر زمان اجرای تعهداتشان را آغاز کنند زمین برای آنها باز است و می‌توانند تعهدات خود را انجام بدهند و ایران هم سریعا به اجرای تعهدات کامل خود برمی‌گردد.

**تصمیم من درباره انتخابات همان است که قبلا اعلام کردم

ظریف درباره برخی گمانه زنی ها برای حضور او در انتخابات و انتشار لیست‌های مختلف از کابینه‌اش در فضای مجازی گفت: جدیت لیست انتخاباتی من در فضای مجازی به اندازه همان لیست های کارتونی است؛ همانند گذشته اعتقاد دارم به انتخابات ریاست جمهوری ورود نکنم.

 وزیر امور خارجه ادامه داد: نه دشمنی با خدا و نه مردم دارم اما هنوز تصمیم من همان است که اعلام کرده بودم.

تسنیم

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید