شناسه : 25041
ی., 10/11/2020 - 11:14
نویسنده : adminbasij
جمعى از مدرسين دانشگاه، وكلاى دادگسترى و حقوقدانان

بیانیه ی حمایت از اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشتى در بلژیک

به نام خدابیانیه جمعى از مدرسين دانشگاه، وكلاى دادگسترى و حقوقدانان در خصوص حمایت از آقای اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشتى در بلژیک در تاریخ ١٠ تیر ١٣٩٧ (برابر با اول جولای ۲۰۱۸) آقای «اسدالله اسدی» رايزن سوم سفارت جمهورى اسلامى ایران در اتریش، در زمان عبور از كشور آلمان دستگير مى شوند

 

74

به گزارش روابط عمومی بسیج حقوق دانان ؛ جمعى از مدرسين دانشگاه، وكلاى دادگسترى و حقوقدانان در خصوص حمایت از آقای اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشتى در بلژیک بیانیه ای را صادر کردند .

متن بیانیه به شرج زیر است :

به نام خدا
بیانیه جمعى از مدرسين دانشگاه، وكلاى دادگسترى و حقوقدانان در خصوص حمایت از آقای اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی بازداشتى در بلژیک

در تاریخ ١٠ تیر ١٣٩٧ (برابر با اول جولای ۲۰۱۸) آقای «اسدالله اسدی» رايزن سوم سفارت جمهورى اسلامى ایران در اتریش، در زمان عبور از كشور آلمان دستگير مى شوند. اين اقدام به دليل قرار جلب اروپايى صادره از سوى دادگاهى در بلژیک و با اتهامى واهی بود. به دنبال آن، مصونیت دیپلماتیک وى از سوی دولت اتریش لغو و ايشان به كشور بلژیک مسترد مى شوند و بعد از گذشت دو سال، پرونده در تيرماه ١٣٩٩ به دادگاه ارسال مى گردد.
در حقوق ديپلماتيك، كادر سياسى سفارتخانه ها از مصونیت برخوردارند. طبق ماده ۲۹ کنوانسیون ١٩٦١ وین راجع به روابط دیپلماتیک، مأمور سیاسی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است و نمی‌توان او را به هیچ عنوان مورد توقیف یا بازداشت قرار داد و بلکه کشور پذیرنده موظف است با وی رفتار محترمانه‌ای که متناسب با شأن و جایگاه اوست داشته باشد. در فرض ارتکاب تخلف نسبت به قوانین و مقررات دولت میزبان، افراد دارای مصونيت دیپلماتیک توسط ضابطین و سایر مقامات قضایی دولتها، تعرض ناپذیرند و نهایتاً کشور پذیرنده مى تواند آن نماینده را عنصر نامطلوب اعلام نمايد که در این صورت منجر به پايان مأموريت وى خواهد شد.
به عبارت دیگر اعلام به عنوان عنصر نامطلوب، بالاترین سطح برخورد دیپلماتیک نسبت به حضور، رفتار و عملکرد یک نماینده دیپلماتیک است.
همچنین به موجب ماده ٤٠ اين كنوانسيون، “در صورتی که نماینده های دیپلماتیک از دولت ثالث عبور کنند یا در قلمرو دولت ثالثی ‌باشند که به وی عنداللزوم ویزا اعطا کرده است، در حالیکه در حال ادامه دادن به شروع کار یا برگشت به محل کار خود است، یا وقتی که به کشور خود باز می گردد، دولت ثالث می بایست تعرض‌ناپذیری و سایر مسئولیت‌هایی را که ممکن است برای ترانزیت با بازگشت وی ضروری باشد به او اعطا کند. این مصونیت در خصوص اعضای خانواده ای که نماینده‌ی دیپلمات را همراهی می کنند، یا جداگانه به منظور پیوستن به وی یا برای بازگشت به کشور سفر می کنند، اعمال شود.”
بر این اساس برگشت یک دیپلمات به محل کار خود (به صورت مطلق چه از مرخصى و چه از كشور فرستنده) موجب برخوردارى از مصونيت ديپلماتيك خواهد بود.
اين در حاليست كه آقاى اسدالله اسدى بعد از خاتمه دادن به مرخصى خود به دليل سفر رسمى رئيس جمهور ايران به وين و لزوم حضور در مراسم استقبال، عازم سفارت مى شوند لكن در اقدامى غيرقانونى و در ميان راه توسط پليس آلمان بازداشت مى شوند.

ما امضاءکنندگان به شرح زیر، جمعی از مدرسین دانشگاه، وکلای دادگستری و حقوقدانان، ضمن اعلام غیرقانونی بودن اقدام دولت هاى آلمان و بلژيك در نقض مصونیت دیپلماتیک و بازداشت آقای اسدالله اسدی در اروپا، با ابراز مراتب اعتراض شدید خود نسبت به این اقدام خلاف كنوانسيون و عرف دیپلماتیک، از سازمان ملل متحد می خواهیم با هدف حفظ بنیان های روابط دیپلماتیک و چارچوب های کنوانسیون و جلوگیری از طرد عملی و تدریجی آن برای الزام دولتهای آلمان و بلژیک به پاسخگویی در قبال نقض کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ وين اقدام نماید.
همچنین از وزارت امور خارجه درخواست می کنیم موضوع شكايت عليه اين دو كشور در ديوان بين المللى دادگسترى را با جدیت پیگیری نموده و به افکار عمومی و جامعه حقوقی کشور در خصوص اقدامات صورت گرفته اطلاع رسانی نماید. ما آمادگی خود را برای پیگیری حقوقی پرونده با هماهنگی نهادهای ذیربط اعلام نموده و از جامعه حقوقی به ویژه وکلا درخواست می کنیم در پویش اجتماعی آزادی آقای اسدی مشارکت نمایند.
جمعی از مدرسین دانشگاه، وکلای دادگستری و حقوقدانان

اینجانب با مشخصات ذیل ضمن اعلام همبستگی با جامعه ی وکلا کشور این بیانیه را امضاء می نمایم.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید